Cena baryłki europejskiej ropy Brent spadła we wtorek o 0,7 proc. poniżej 80 dol. na giełdzie w Londynie. Ceny ropy amerykańskiej zeszły do 71 dol.
Tym samym zniwelowane zostały wzrosty z poprzednich dwóch dni, które z kolei były odbiciem po ostrych spadkach z ubiegłego tygodnia. Przypomnijmy, że wtedy w ciągu dwóch dni (środa-czwartek) kurs cennego surowca spadł o prawie 6 proc.
Notowania ropy Brent w ostatnim tygodniu
4 listopada wypada termin wyznaczony sojusznikom przez USA na całkowitą rezygnację z dostaw ropy z Iranu. Tymczasem wciąż spore ilości irańskiej ropy kupują Turcja i Indie. Nie mówiąc o Chinach, które sojusznikiem USA raczej nie są.
- Według danych zaprezentowanych przez Reuters, w pierwszych dwóch tygodniach października eksport ropy naftowej z Iranu wynosił średnio około 1,33 mln baryłek dziennie - podaje Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ. To spadek już niemal o połowę w stosunku do wielkości eksportu z wiosny tego roku - w kwietniu wynosił on około 2,5 mln baryłek dziennie - dodała.
Postępującej globalnej blokadzie zakupów ważnego producenta towarzyszy jednak wzrost produkcji w samych Stanach Zjednoczonych. Państwowa Agencja Informacji Rynku Energii (EIA) podała w poniedziałek prognozy wzrostu produkcji ropy naftowej z łupków. W listopadzie ma ona wzrosnąć o 98 tysięcy baryłek dziennie do poziomu 7,71 mln baryłek.
- Oznaczałoby to pobicie rekordu produkcji ropy z łupków w USA - zresztą, już po raz kolejny - podaje Sierakowska.
Łączna produkcja z łupków i tradycyjnych źródeł w USA dochodzi już do 11 mln baryłek i tym samym kraj staje się druga potęgą, po Rosji, a przed Arabią Saudyjską w produkcji ,,czarnego złota".
USA nadal są bardziej importerem ropy, niż jej eksporterem, tyle że będą teraz sprowadzać dużo mniej. W ub. roku sprowadziły ropę za 139 mld dol., co było drugim rezultatem po Chinach.
W pierwszym tygodniu października import jednak spadł o 0,22 mln baryłek dziennie do 7,4 mln, czyli najniższego poziomu od maja. Największy był import w drugich tygodniach lipca i sierpnia - ponad 9 mln baryłek dziennie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl