Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Hońdo
|

Majątki Amerykanów. Zbliża się ciekawy rekord

2
Podziel się:

Publikacja przez amerykański bank centralny "Rachunków finansowych USA" (Financial Accounts of the United States), to jak co kwartał, okazja do przyjrzenia się długoterminowym tendencjom w majątku Amerykanów. Tym bardziej że Amerykanie mogą mówić o rekordzie.

Majątki Amerykanów. Zbliża się ciekawy rekord
W USA padł rekord, jeśli chodzi o udział akcji w majątkach Amerykanów (Getty Images, 2024 Getty Images)

To, że zarówno majątek (aktywa), jak i majątek netto (różnica między aktywami i zobowiązaniami) gospodarstw domowych i organizacji non-profit (te dwie grupy tradycyjnie wrzucane są w statystykach do przysłowiowego jednego worka) osiągnęły nowe rekordy (odpowiednio 181,4 i 160,8 bln USD w I kwartale), nie jest szczególną sensacją. Na ogół bowiem Amerykanie systematycznie się bogacą (przynajmniej nominalnie, bo ten wzrost w ostatnich latach podgryzała mocniej inflacja).

Najciekawsze jest natomiast to, co dzieje się w strukturze tego majątku. Tradycyjnie szczególną uwagę zwracam na wahania wartości akcji spółek giełdowych. W I kwartale wartość ta osiągnęła rekordowe prawie 60 bilionów dolarów (w obliczeniach Fedu uwzględnione są zarówno akcje posiadane bezpośrednio, jak i pośrednio, np. poprzez fundusze inwestycyjne i emerytalne).

Te prawie 60 bln USD to 28,1 proc. całego majątku gospodarstw domowych i organizacji non-profit. Czy to (za) dużo?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Milioner z branży pogrzebowej. Zdradza szczegóły biznesu - Tomasz Salski w Biznes Klasie

Rekordy są od tego, by je pobijać

Zacznijmy od dłuższego kontekstu. W ciągu 70 lat uwzględnionych na naszym wykresie udział akcji strukturalnie się powoli podnosi (co pokazuje rosnąca linia długoterminowej tendencji). Nie powinno to dziwić, bo amerykańskie akcje od dawna są jednym z najlepszych sposobów na pomnażanie majątku.

Problem natomiast w tym, że czasem udział akcji w statystycznym portfelu za bardzo odchyla się w górę od tej tendencji, co dzieje się oczywiście w trakcie bardzo silnej hossy, by potem zostać skorygowany w dół wraz z nadejściem bessy. Czegoś takiego doświadczyliśmy choćby w ostatnich latach. W latach 2020-21 udział akcji w majątku został wywindowany na rekordowe poziomy w trakcie "post-covidowej" hossy, by potem skorygować się wraz z nadejściem bessy w 2022 roku.

Nieco niepokojące może być, że w I kwartale br. udział akcji w majątku znów wspiął się dość wysoko. Wspomniane 28,1 proc. to wartość już dość bliska rekordu z 2021, który wynosi 29,2 proc. Można się domyślać, że w kończącym się II kwartale ten współczynnik jeszcze bardziej zbliża się do rekordu, skoro indeks S&P 500 kontynuował ostatnio wspinaczkę na fali ekscytacji sztuczną inteligencją.

Oczywiście rekordy są od tego, by je pobijać, i nie da się wykluczyć takiego scenariusza, ale z tak relatywnie wysokiego pułapu stosunkowo łatwo też się potknąć.

Autorem jest Tomasz Hońdo, Starszy Ekonomista Quercus TFI S.A.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Tomasz Hondo
KOMENTARZE
(2)
kiel
miesiąc temu
Na obecnej wojnie tylko USA zarabia. Wszyscy inni tracą, a szczególnie Europa.
Donald
miesiąc temu
Tusk to były agent STASI /ps. Oskar/ obecnie BND . Jego teczka jest w Berlinie, a kopia w biurku Putina, Nie zaprzeczył stwierdzeniu Kaczyńskiego w Sejmie. Wysilcie się troszkę i poszperajcie w necie. To jest taka sama historia jak z Bolkiem. Tusk otoczony jest dziećmi resortowymi , agentami SB, kryminalistami chowających się za immunitetem. LIKWIDATOR NARODU POLSKIEGO. Najpierw spowodować chaos, następnie poprzez UE poprosić Niemców o zrobienie porządku. .