Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Toyota i PGNiG podpisały umowę. Inwestują w "paliwo przyszłości”

10
Podziel się:

Toyota oraz PGNiG podpisały umowę o współpracy przy rozwoju technologii wodorowej w Polsce. W ramach porozumienia powstanie m.in. pilotażowa stacja tankowania wodorem.

Toyota i PGNiG podpisały umowę. Inwestują w "paliwo przyszłości”
(PGNIG, materiały prasowe)

Uruchomienie pilotażowej stacji tankowania pojazdów wodorem będzie pierwszym krokiem PGNiG w realizacji zaplanowanego przez naszą Grupę Kapitałową programu wodorowego. Przy testowaniu stacji współpracować będziemy z Toyotą, uznanym w świecie motoryzacji partnerem i czołowym producentem pojazdów zasilanych wodorem – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG.

Wodór określany paliwem przyszłości. Wspólne działanie PGNiG i Toyoty ma doprowadzić do wprowadzenia na polski rynek wodoru jako czystego paliwa dla bezemisyjnych pojazdów elektrycznych z ogniwami paliwowymi.

Ogłoszony w maju badawczy program wodorowy PGNiG obejmuje produkcję wodoru, w tym „zielonego wodoru” wykorzystującego odnawialne źródła energii, magazynowanie wodoru i jego dystrybucję, a także zastosowania w energetyce przemysłowej. Elementem programu jest także eksploatacja stacji tankowania pojazdów wodorem, która powstanie na warszawskiej Woli. PGNiG podpisało już umowę z konsorcjum polsko-brytyjskim na jej projekt i budowę.

Zobacz także: PGNiG zainwestuje pieniądze od Gazpromu. "Chcemy wejść w biometan"

– Docelowo chcemy wzbogacić naszą ofertę sprzedażową o wodór, także w zakresie paliwa napędowego dla pojazdów, co uzupełniłoby oferowane obecnie CNG i LNG, przyczyniając się do rozwoju nisko- i zeroemisyjnej gazomobilności w Polsce – powiedział Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PGNiG ds. Rozwoju.

Toyota Motor Poland w przyszłym roku wprowadzi na rynek samochody osobowe Mirai drugiej generacji. To pierwsze masowo produkowane auto na wodór. W stosunku do poprzedniej wersji nowa generacja samochodu z ogniwami paliwowymi ma wydłużony zasięg o 30 proc., co daje po napełnieniu zbiorników pojazdu zasięg w granicach 650-900 km. Tankowanie ma trwać zaledwie kilka minut.

W motoryzacji mamy obecnie do czynienia z rewolucją, a Toyota jako globalna marka od lat wspiera rozwój całego sektora m.in. poprzez udostępnianie patentów powiedział Jacek Pawlak, prezydent Toyota Motor Poland i Toyota Central Europe.

- Cieszymy się, że z PGNiG jako naszym partnerem będziemy pracować nad jak najefektywniejszym wykorzystaniem wodoru na wszystkich etapach. Inżynierowie obu marek będą wspólnie brać udział w procesie projektowania i budowy stacji tankowania wodoru, a także planowaniu i przeprowadzeniu badań – dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
WYRÓŻNIONE
Pepe
4 lata temu
Nie zrozumiem dlaczego takiego kroku nie zrobiono kilka lat temu, zamiast snucia wizji o polskim aucie elektrycznym. Mielibyśmy szanse być teraz w czołówce zmian a nie na początku drogi, która prowadzi donikąd.
Dom
4 lata temu
W co tym razem ha ha. Pozdrawiam
ssss
4 lata temu
podpisali aby cos pdpisac bo jeździc na spotaknia przez kilka lat i nic nie wykazać to jak porażka.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (10)
To już nie el...
4 lata temu
A gdzie te obiecane 5 lat temu milion elektrycznych samochodzikœw?
Tylko wyngiel
4 lata temu
PIS
DS
4 lata temu
W przyszłości dzięki komunistycznej EU Będziemy żreć gruz, tak nas w lewo robi, za paciorki teraz oddaliśmy suwerenność na przyszłe pokolenia. Kilka milionów Hiszpanów głoduje z tego dobrobytu i domagają się jeszcze więcej socjalizmu. A Państwo może tylko sprawę pogorszyć i koło się zamyka (jak u nas w PRL).
qawdcw
4 lata temu
Chcą się zabezpieczyć na wypadek upadku , starych technologji .Niestety silniki wodorowe to nie paliwo przyszłośći dalej tankowanie na stacjach . Wolę silniki elektryczne to jest technologia przyszłośći
Adinkamiencew
4 lata temu
Antymateria?