"Dzisiaj podpisane umowy między firmami a szkołami, mają nie tylko symboliczny charakter, ale przede wszystkim praktyczny. Przez systemowe działania chcemy, żeby firmy szukały pracowników najbliżej swoich przedsiębiorstw, właśnie w szkołach zlokalizowanych lokalnie. Dzisiaj mamy 4 umowy podpisane, ale w najbliższym czasie będą podpisywane w regionach kolejne umowy, np. z Cegielskim" - powiedział prezes Marcin Chludziński podczas konferencji prasowej.
Celem programu jest zainicjowanie długofalowej współpracy pomiędzy spółkami z grupy ARP a sektorem edukacji. Połączenie potencjalnych pracodawców ze szkołami technicznymi i branżowymi oraz centrami kształcenia zawodowego pozwoli ograniczyć bariery rozwoju przedsiębiorstw związane z brakiem wykwalifikowanej kadry. Program ma także pomóc w podnoszeniu atrakcyjności oferty edukacyjnej w szkołach.
"Odbudowujemy szkolnictwo zawodowe i stąd pojawił się także pomysł łączenia firm ze szkołami i to teraz się stało dzięki działaniom ARP. Nasza gospodarka rozwija się teraz w tempie ok. 5%, ale żeby dogonić świat ten wzrost musi być szybszy, a do tego potrzebujemy odpowiednie kadry" - powiedział szef Gabinetu Politycznego w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Suski.
Zdaniem przewodniczącego sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa Macieja Małeckiego, program "Kadry dla przemysłu" to odpowiada nie tylko na potrzeby firm.
"Odpowiada też na potrzeby polskiej gospodarki, bo gospodarka potrzebuje zastrzyku w postaci wykwalifikowanej kadry. Program ten odpowiada też na potrzeby młodych ludzi. Odbudowuje nadszarpniętą reputację szkolenia zawodowego. Ten program to 'strzał w dziesiątkę" - powiedział Małecki.
Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (ARP S.A.) to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Jej strategia opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.