Dla inwestorów w tym tygodniu istotne będą miały dane dotyczące przede wszystkim wstępnych odczytów indeksów koniunktury PMI ze strefy euro oraz coroczna konferencja - spotkanie bankierów centralnych w Jackson Hole, uważają ekonomiści BOŚ Banku. Równie ważny będzie odczyt Ifo z Niemiec.
"W trakcie minionego tygodnia postępował proces wygaszania globalnej awersji do ryzyka, która wzrosła w poprzednim tygodniu w reakcji wzrost napięcia w relacjach USA - Korea Płn. Skutkowało to stopniowym powrotem inwestorów do bardziej ryzykownych aktywów finansowych, przy osłabieniu popytu na bezpieczne aktywa. W trakcie tygodnia na pierwszy plan uwagi rynkowej wyszła łagodna retoryka Fed i EBC zawarta w opublikowanych protokołach z lipcowych posiedzeń tych banków oraz wzrost ryzyka politycznego w USA w kontekście kolejnych kłopotów prezydenta Trumpa. Na krajowym rynku opublikowane w minionym tygodniu dane wskazały na solidny wynik PKB za II kw. na poziomie 3,9%, zaś lipcowe dane - w szczególności dynamiczny wzrost produkcji budowlanej - na perspektywę kontynuacji wzrostu aktywności gospodarki polskiej w kolejnych kwartałach. Wpływ tych publikacji na krajowe aktywa finansowe pozostał jednak ograniczony" - napisali analitycy w raporcie.
W dłuższej perspektywie, napływające informacje z głównych banków centralnych i głównych gospodarek, sugerują mniej dynamiczny - inaczej niż oczekiwały rynki, ożywienia aktywności gospodarki globalnej w nadchodzących kwartałach oraz ostrożnej polityki monetarnej głównych banków centralnych, podkreślili.
"Czynnikiem dodatkowo ograniczającym apetyt na ryzyko na przełomie 2016/2017 może być powrót ryzyka politycznego w USA (problemy polityczne prezydenta Trumpa, negocjacje ws. podwyższenia limitu zadłużenia federalnego we wrześniu) lub w Europie (przedterminowe wybory we Włoszech). W takim scenariuszu sytuacja na globalnych rynkach wschodzących może ograniczać potencjał do wzmocnienia polskich aktywów finansowych z tytułu mocnych fundamentów polskiej gospodarki (dane makroekonomiczne, dużo lepsze od oczekiwań sprzed kilku miesięcy wyniki fiskalne w l. 2017-2018, korzystna sytuacja w bilansie płatniczym). W efekcie oddziaływania tych dwóch wypadkowych w perspektywie najbliższych miesięcy oczekujemy trendu bocznego w przypadku notowań kursu złotego w relacji do euro oraz złotowych rentowności obligacji skarbowych" - podsumowali analitycy BOŚ Banku.