Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

CEPD szuka pieniędzy i akwizycji

0
Podziel się:

Spółka córka PGF, do końca roku planuje pozyskać finansowanie na dalszy rozwój i dokonać co najmniej jednej akwizycji w regionie Europy Centralnej.

CEPD szuka pieniędzy i akwizycji

Spółka Central European Pharmaceutical Distribution, utworzona przez Polską Grupą Farmaceutyczną, do końca roku planuje pozyskać finansowanie na dalszy rozwój i dokonać co najmniej jednej akwizycji w regionie Europy Centralnej - poinformowała Maria Wiśniewska, prezes CEPD.

_ Obecnie jesteśmy w trakcie prac nad pozyskaniem finansowania. Prowadzimy rozmowy w tej sprawie z różnymi podmiotami, m.in. amerykańskimi i europejskimi funduszami inwestycyjnymi, planujemy też wydzielić transzę dla aptekarzy. Będzie to emisja private placement _ - powiedziała Wiśniewska.

Dodała, że kwestia finansowania powinna zostać zamknięta do końca tego roku.

W tej chwili PGF ma 100 proc. akcji zarejestrowanej w Holandii spółki CEPD. Założeniem jest, by po emisji udział ten spadł do nie mniej niż 51 proc. CEPD została utworzona w marcu tego roku i ma zająć się ekspansją w Europie Centralnej.

CEPD równolegle prowadzi w sześciu krajach rozmowy na temat zakupu firm. Wiśniewska zapowiada, że przed końcem 2008 roku powinna zostać przeprowadzona co najmniej jedna akwizycja. Region, w którym chce inwestować, to Europa Centralna.

Spółka jest zainteresowana przejmowaniem działów detalicznych sprzedaży farmaceutyków, te jednak w większości przypadków są połączone z działalnością hurtową.

_ W takich sytuacjach będziemy wydzielać część hurtową i ją sprzedawać. Oczywiście, nie wykluczamy sytuacji, że tam, gdzie hurt będzie pracował wyłącznie dla nas, pozostanie w firmie, ale nie przewidujemy świadczenia usług na zewnętrz _ - powiedziała Wiśniewska.

W tej chwili firma działa na Litwie (ma 20 proc. tamtejszego rynku detalicznego) i w Wielkiej Brytanii (gdzie kupiła dotychczas dwie apteki).

Osiem miesięcy temu powstała apteka internetowa połączona z portalem zdrowotnym, doz.pl. Portal jest własnością spółki DOZ SA, należącej do holdingu CEPD NV.

Internetowa apteka funkcjonuje w oparciu o sieć 1800 krajowych placówek uczestniczących w programie _ Dbam o zdrowie _. Tańsze o ok. 30 proc. leki można zamówić w internecie i odebrać w jednej z aptek.

Od 1 sierpnia w Poznaniu i Warszawie pilotażowo zostanie uruchomiony program dostawy na życzenie leków do domu. Do końca roku, stopniowo, usługa ma objąć cały kraj.

Karol Piasecki, prezes spółki DOZ SA, ocenia, że usługa dostawy leków do domu zwiększy obroty aptek należących do programu.

_ Do dzisiaj dzięki zakupom poprzez portal przychody te zwiększyły się o ponad 4 mln zł, a do końca roku za pośrednictwem apteki internetowej zostaną zamówione medykamenty za 10 mln zł _ - powiedział Piasecki.

Podobne projekty internetowe mają powstać w innych krajach Europy Centralnej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)