"Polska na pewno należy do atrakcyjnych rynków dla koncernu Emerson. Mamy tu obroty rzędu 0,5 mld zł rocznie, z czego ok. 40% stanowi eksport. Mamy względem Polski wyłącznie plany wzrostowe i wzrostu się spodziewamy. Polskie koncerny mają ważne i ambitne plany rozwoju i oczekują od dostawców najwyższej jakości oraz pomysłów, jak wzmocnić swoją konkurencyjność. Wierzymy, że nasze rozwiązania idealnie wpisują się zarówno w plany utrzymania ruchu, zwiększając niezawodność produkcji, jak i w zwiększenie bezpieczeństwa realizacji tak strategicznych projektów jak instalacja PDH, Elektrownia Ostrołęka, elektrownia jądrowa, gazowe bloki energetyczne" - powiedział Kosik w rozmowie z ISBnews w kuluarach X Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
"Nasza sprzedaż rośnie w tempie szybszym niż PKB Polski, choć to nie PKB przekłada się na nasz wzrost, a raczej inwestycje. Tym samym zwiększamy nasz realny udział w rynku" - dodał.
Dyrektor wskazał, że szczególnie dużą obecność firma posiada w rynku energetyki wytwórczej, szacowaną na 45% w obszarze systemów sterowania dla tego sektora. Ogólny udział w polskim rynku rozwiązań dla automatyzacji produkcji Emerson szacuje na 13-15%, będąc "jednym z czterech głównych graczy".
"Podniesienie konkurencyjności polskiej gospodarki, a w szczególności energochłonnych gałęzi polskiego przemysłu jest dla Polski szczególnie ważne. Bazująca na technologii IIOT automatyka Plantweb firmy Emerson, w połączeniu z wiedzą i zasobami, ulokowanego w Warszawie europejskiego centrum inżynierskiego, może stanowić dobre zaplecze dla rozwoju polskiej gospodarki" - podkreślił Kosik.
"Energetyka, przemysł rafineryjno-petrochemiczny wciąż są dla nas bardzo perspektywiczne, w szczególności w kontekście rozwoju elektromobilności i stopniowej zmiany miksu energetycznego. Planując rozwój, ciągle inwestujemy w zespół: inżynierów handlowców, inżynierów projektowych. Ale na pewno myślimy też o szerszym wejściu w inne sektory gospodarki, takie jak chociażby farmaceutyczny czy spożywczy, korzystając z doświadczeń kolegów z innych europejskich biur naszego koncernu" - powiedział dyrektor.
"Emerson w Polsce to nie tylko dostawy produktów i usługi. Właśnie otworzyliśmy rozbudowaną o 5 tys. m2 fabrykę w Łodzi i zakończyliśmy wypełnianie hali sprzętem. W przeciągu roku zatrudniliśmy ok. 300 osób i jeszcze kilkadziesiąt będzie zatrudnionych w br. W planach mamy następne inwestycje" - kontynuował Kosik.
Wyjaśnił, że fabryka rozpoczęła działalność również w latach dziewięćdziesiątych i była już dwukrotnie rozbudowywana. W zakładzie ulokowane jest też centrum dystrybucyjne na obszar Europy Środkowo-Wschodniej.
Przypomniał też, że spółka posiada w Polsce centrum badawczo-rozwojowe.
"Inżynierowie z naszego centrum B+R zajmują się tworzeniem zaawansowanych rozwiązań dla monitorowania i podnoszenia niezawodności produkcji" - podsumował dyrektor.
Emerson jest globalnym dostawcą rozwiązań dla automatyzacji przemysłu oraz systemów dla budynków mieszkalnych i komercyjnych. W Polsce jest obecny od wczesnych lat dziewięćdziesiątych i zatrudnia ponad 800 osób.
Tomasz Chaberko