Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ewentualny strajk nie zatrzyma produkcji PKN Orlen

0
Podziel się:

Zapowiadana przez Krajowy Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny Związków Zawodowych ewentualna akcja strajkowa w obronie 12 Regionalnych Jednostek Organizacyjnych (RJO) spółki, dotyczyć może jedynie tych struktur i nie obejmie zakładu produkcyjnego w Płocku - poinformował zarząd spółki.

"W nawiązaniu do pojawiających się informacji o strajku w koncernie, zarząd PKN Orlen informuje, że referendum strajkowe przeprowadzone zostało w Regionalnych Jednostkach Organizacyjnych i ewentualny strajk mógłby dotyczyć tych właśnie jednostek" - poinformował w piątek w przesłanym oświadczeniu rzecznik prasowy płockiego koncernu Dawid Piekarz.

"Jednocześnie informujemy, że zgodnie z zapisami ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, niedopuszczalne jest zaprzestanie pracy w wyniku akcji strajkowych na stanowiskach pracy, urządzeniach i instalacjach, na których zaniechanie pracy zagraża życiu i zdrowiu lub bezpieczeństwu państwa. Pojawiające się więc pogłoski o możliwości zrealizowania akcji protestacyjnej w zakładzie produkcyjnym w Płocku nie mają podstaw” - napisał rzecznik.

W oświadczeniu podkreślono, iż płocka rafineria jest obiektem strategicznym dla bezpieczeństwa energetycznego państwa, w związku z tym nie może wstrzymać i nie wstrzyma produkcji.

W komunikacie dodano, iż zarząd PKN Orlen nadal deklaruje chęć prowadzenia dialogu z przedstawicielami związków zawodowych w celu wypracowania najlepszych rozwiązań w procesie restrukturyzacji.

Od 11 kwietnia przeciwko likwidacji obecnych 12 RJO PKN Orlen we wszystkich oddziałach spółki w kraju trwa akcja protestacyjna, polegająca na oflagowaniu zakładowych budynków. Jej organizatorami są cztery duże związki płockiego koncernu, tworzące KMKPZZ: Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ "Solidarność" PKN Orlen SA i Grupa Orlen oraz Sekcja Krajowa Związków Zawodowych Pracowników Polskiego Koncernu Naftowego SA, Międzyzakładowa Komisja Związkowa NSZZ "Solidarność" i Komisja Międzyzakładowa Solidarność '80 PKN Orlen.

KMKPZZ zaapelował do Skarbu Państwa, aby nie poparł na najbliższym Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy (ZWZA) płockiego koncernu wnioskowanego przez zarząd spółki projektu uchwały o likwidacji 12 jednostek terenowych.

Projekt zmiany statutu PKN Orlen, w tym wykreślenia z niego istniejących obecnie 12 RJO, akcjonariusze spółki mają rozpatrzyć 29 czerwca - głosy Skarbu Państwa i spółek zależnych, w tym Nafty Polskiej, mogłyby zdecydować o przyjęciu, odrzuceniu lub wykreśleniu projektu uchwały z porządku obrad.

Pod koniec maja KMKPZZ w obawie przed zwolnieniami pracowników wszedł w spór zbiorowy z zarządem PKN Orlen, sprzeciwiając się restrukturyzacji i żądając m.in. respektowania porozumień zawartych w 1999 i 2000 roku, dotyczących zasad funkcjonowania jednostek terenowych płockiego koncernu oraz wstrzymania rekrutacji w ramach reorganizacji tych struktur.

W tym samym czasie wiceprezes PKN Orlen Wojciech Heydel, powiedział, iż zarząd spółki jest zdeterminowany przeprowadzić program restrukturyzacji i nie bierze pod uwagę wycofania się z niego.

W obronie 12 RJO PKN Orlen większość liczącej ponad 1,5 tys. osób załogi tych struktur, gotowa jest przeprowadzić akcję strajkową, ze strajkiem generalnym włącznie - tak zdecydowano w przeprowadzonym w tym tygodniu referendum związkowym. Termin ewentualnego strajku nie został wyznaczony, gdyż związkowcy czekają obecnie na odpowiedź zarządu, czy przystąpi do ponownych rozmów, tym razem z udziałem mediatora z listy Ministerstwa Gospodarki. Dotychczasowe negocjacje nie przyniosły rezultatu.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)