Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fitch podtrzymał rating PKN

0
Podziel się:

Agencja ratingowa Fitch podtrzymała w piątek rating zadłużenia PKN Orlen SA na poziomie "BBB" z perspektywą negatywną i oczekuje na więcej szczegółów dotyczących przyszłej współpracy z MOL

- napisała agencja w komunikacie.

PKN Orlen i MOL podpisały w czwartek w obecności premierów Polski i Węgier list intencyjny w sprawie współpracy w ramach sektora naftowego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

"Strategiczny alians PKN i MOL może okazać się pozytywny dla obu firm, gdyż dzięki temu może powstać większy, regionalnie zdywersyfikowany koncern, działający na coraz bardziej konkurencyjnym rynku, ale ostateczna opinia Fitch w tej sprawie będzie zależała od ujawnienia wszystkich szczegółów tej transakcji" - napisała agencja.

Scenariusz przyszłej współpracy między PKN i MOL, który w opinii Fitcha jest najbardziej prawdopodobny, zakłada, że w ciągu trzech lat dojdzie do połączenia obu koncernów.

W pierwszym etapie doszłoby do wymiany 10-15 proc. akcji obu spółek, następnie powstałby joint venture, do którego trafiłyby niektóre aktywa obu firm, a w końcowym etapie nastąpiłaby pełna fuzja.

W opinii analityków Fitcha, środki na kupno akcji MOL-a, Orlen najprawdopodobniej pozyska z planowanej sprzedaży 19,61 proc. akcji operatora sieci komórkowej Polkomtel, co ma nastąpić w 2004 roku.

Fitch zwraca uwagę, że planowana współpraca PKN i MOL wiąże się z dużym ryzykiem, gdyż dotychczasowe kilkuletnie próby stworzenia regionalnego koncernu paliwowego na bazie PKN, MOL i austriackiego OMV kończyły się porażką. Każda z tych firm na własną rękę próbuje kupować udziały w mniejszych spółkach paliwowych w regionie Europy Środkowowschodniej.

"Warte zauważenia jest to, że polski i węgierski rząd mają znaczące udziały odpowiednio w PKN (28 proc.) i MOL (22,7 proc.), co biorąc pod uwagę duże rozproszenie akcjonariatu oznacza, że oba rządy mają silny wpływ na strategię koncernów" - napisano w komunikacie.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)