Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW podała dane dotyczące inwestorów

1
Podziel się:

Dane dotyczą rynku głównego warszawskiej giełdy, NewConnect oraz rynku kontraktów terminowych i opcji.

GPW podała dane dotyczące inwestorów
(Mariusz Grzelak/Reporter)

Udział inwestorów indywidualnych w obrotach na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych wzrósł o 1 pkt proc. do 13 proc. na koniec pierwszego półrocza 2016 roku. Z kolei na rynku NewConnect inwestorzy indywidualni w pierwszym półroczu nadal odgrywali dominującą rolę, odpowiadając za 75 proc. obrotów.

"W pierwszej połowie 2016 roku, podobnie jak w poprzednich latach, największy udział w obrotach na Głównym Rynku akcji GPW stanowili inwestorzy zagraniczni. Ta grupa wygenerowała 54 procent obrotów akcjami, co oznacza wzrost o 3 pkt proc. rok do roku. Udział krajowych inwestorów instytucjonalnych wyniósł 33 proc., czyli o 4 pkt proc. mniej niż przed rokiem. Inwestorzy indywidualni w pierwszej połowie 2016 roku wygenerowali 13 procent obrotów (+1 pkt proc. rok do roku) potwierdzając tym samym stabilny w ostatnich kilku półroczach udział tej grupy inwestorów w obrotach" - czytamy w komunikacie.

W ostatnim półroczu na rynku głównym wśród instytucji dominowały Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI)
(udział na poziomie 35 proc.), na drugim miejscu uplasowały się podmioty świadczące usługi animatorów (33 proc.), na trzecim zaś Otwarte Fundusze Emerytalne (13 proc.).

"Na rynku NewConnect nadal dominującą rolę odgrywają inwestorzy indywidualni, którzy w pierwszej połowie 2016 roku odpowiadali za 75 proc. obrotów, czyli tyle samo, ile w całym 2015 roku. W tym samym okresie udział inwestorów zagranicznych stanowił 8 proc. obrotów. Spadek udziału w obrotach na tym rynku przypadł instytucjom krajowym, które zanotowały 17 proc. udziału w obrotach. W minionym półroczu na NewConnect wśród instytucji, dominowały firmy, które odpowiadały za 38 proc. obrotów akcjami. Aktywnymi inwestorami na NewConnect niezmiennie są TFI, które w pierwszej połowie 2016 roku odpowiadały za 22 proc. obrotów wszystkich instytucji (w drugiej połowie 2015 roku ich udział wynosił 21 proc.)" - czytamy dalej.

Również na rynku derywatów w pierwszej połowie 2016 roku wiodącą rolę odgrywali krajowi inwestorzy indywidualni. Na rynku kontraktów terminowych ich udział w wolumenie obrotu kształtował się na poziomie 47 proc. Na rynku opcji zaś ich udział wyniósł 51 proc. W pierwszym półroczu 2016 roku udział instytucji krajowych oraz inwestorów zagranicznych w wolumenie obrotu kontraktami kształtował się odpowiednio na poziomach: 36 proc. i 17 proc. Na rynku opcji w badanym okresie inwestorzy zagraniczni osiągnęli udział na poziomie 10 proc., a udział instytucji krajowych wyniósł 39 proc., podsumowano.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od listopada 2010 roku GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Matthew
8 lat temu
M. marzy o powrocie ludzi z GB. Chyba tylko po to, żeby przeżreć ich pieniądze na obsłudze 500+ i innych dronów i andronów ekonomicznej polityki PiS (podobno dziecka jego genialnej głowy). Jak na razie nie zanosi się na stworzenie miejsc pracy dla powracających. Fabryki andronów nie będą w stanie wchłonąć wszystkich.. Nie otworzy ich nawet odchodząca fala "skróconych" emerytów. Jeśli zakłada, że ci wracający założą biznesy, może się boleśnie zawieść. Większość z tych ludzi do biznesu się nie nadaje. Przejedzą swoje pieniądze i zasilą szeregi bezrobotnych.