"Uzyskane wsparcie finansowe w ramach instrumentu CEF podkreśla ogromne znaczenie gazowego połączenia międzysystemowego Polska-Słowacja w realizacji celów polityki energetycznej Unii Europejskiej" - powiedział prezes Tomasz Stępień, cytowany w komunikacie.
Podpisana umowa na dofinansowanie pozwoli polskiemu i słowackiemu operatorowi systemu przesyłowego gazu na otrzymanie wsparcia finansowego z Unii Europejskiej w ramach instrumentu "Łącząc Europę" (Connecting Europe Facility - CEF) w wysokości wynoszącej około 107,7 mln euro (55,2 mln euro dla Eustream i 52,5 mln euro dla Gaz-System), dodano.
"Nowy gazociąg, o długości 165 km pozwoli na dywersyfikację źródeł dostaw gazu w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez budowę brakującego połączenia międzysystemowego pomiędzy polskim a słowackim systemem przesyłu gazu. W wyniku realizacji projektu, kraje regionu uzyskają bezpośredni dostęp do różnych źródeł dostaw gazu z kierunku północnego - takich jak w pełni operacyjne terminale LNG na Morzu Bałtyckim (Terminal LNG w Świnoujściu, Kłajpeda LNG poprzez Połączenie Międzysystemowe Polska - Litwa (GIPL) oraz z Norwegii (z planowanego gazociągu Baltic Pipe), jak również z kierunku południowego - przez połączenie międzysystemowe Słowacja-Węgry oraz planowany gazociąg Eastring" - czytamy w komunikacie.
Prace budowlane powinny rozpocząć się w II połowie 2018 r. i będą prowadzone do końca 2021 r, dodano.
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.