Po uwzględnieniu korekty sezonowej prognoza netto zatrudnienia dla Polski wynosi +11%. W ujęciu rocznym prognoza uległa poprawie o 1 pkt proc., w ujęciu kwartalnym pozostaje bez zmian.
"W II kwartale 2018 roku we wszystkich 10 analizowanych sektorach rynku prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Najwyższy wynik, czyli +26% odnotowano w sektorze produkcja przemysłowa. To jednocześnie najbardziej optymistyczna prognoza dla tej branży od 3Q 2008 r. Dwucyfrowy wzrost zatrudnienia zadeklarowali też pracodawcy z branż restauracje/hotele (+14%), budownictwo (+13%), transport/logistyka/komunikacja (+11%), finanse/ubezpieczenia/nieruchomości/usługi (+10%). Najniższy wynik spośród wszystkich przebadanych obszarów zadeklarowani przedstawiciele firm z sektora energetyka/gazownictwo/wodociągi, instytucje sektora publicznego, rolnictwo/leśnictwo/rybołówstwo - po +6% dla każdego z nich" - czytamy w raporcie.
Pracodawcy z 3 sektorów deklarują pogorszenie prognoz rekrutacyjnych wobec poprzedniego kwartału - w tym dla sektora handel detaliczny i hurtowy spadek jest największy i wynosi 14 pkt proc. Natomiast poprawie uległy plany rekrutacyjne w 7 z 10 badanych sektorów - w tym największy wzrost o 12 pkt proc., dotyczy branży finanse/ubezpieczenia/nieruchomości/usługi.
Jak wykazał raport, w zróżnicowaniu regionalnym największego wzrostu wskaźnika spodziewają się pracodawcy w regionie centralnym, którzy deklarują prognozę netto zatrudnienia na poziomie +13%, a najmniejszy optymizm cechuje pracodawców na północnym-zachodzie i wschodzie kraju, gdzie prognoza zatrudnienia jest na poziomie +10% dla każdego z nich. Pracodawcy we wszystkich 6 badanych regionach planują zwiększyć zatrudnienie.
W przypadku planów rekrutacyjnych firm w zależności od ich wielkości, największy optymizm cechuje dużych pracodawców, którzy deklarują prognozę netto zatrudnienia na poziomie +27% w II kw. Za nimi są przedstawiciele średniego biznesu (+14%), małego (7%) oraz mikro (+3%), podano także.
"W ujęciu rocznym wzrosty w prognozie odnotowano dla małych firm - o 7 pkt proc. oraz dla średnich przedsiębiorstw - o 3 pkt proc. Prognoza zatrudnienia dla przedstawicieli dużego biznesu pozostaje bez zmian" - czytamy dalej.
Ponadto w ujęciu globalnym pracodawcy w 43 na 44 przebadanych rynkach przewidują wzrost zatrudnienia w II kwartale 2018 roku. Największy prognozowany wzrost zatrudnienia przez pracodawców dotyczy Tajwanu (+26), Japonii (+24), w USA (+18) oraz na Węgrzech (+18).
Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia to kwartalne badanie, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym kwartale. Raport dla II kwartału 2018 r. został opracowany na podstawie wywiadów indywidualnych przeprowadzonych pomiędzy 17 a 30 stycznia 2018 r. W Polsce wyniki raportu ManpowerGroup publikowane są od II kwartału 2008 r. Badanie jest przeprowadzane na reprezentatywnej grupie co najmniej 750 pracodawców.