Podczas wrześniowego posiedzenia większości członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) oceniła, że inflacja pozostanie umiarkowana w kolejnych kwartałach, wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP).
"Członkowie Rady oceniali, że także w kolejnych kwartałach inflacja pozostanie umiarkowana, na co złoży się stopniowe zwiększanie się wewnętrznej presji inflacyjnej związane z poprawą krajowej koniunktury, przy jednoczesnym obniżaniu się dynamiki cen importu wynikającym z oczekiwanej stabilizacji cen surowców energetycznych oraz niskiej presji inflacyjnej za granicą" - czytamy w "minutes".
W opinii niektórych członków RPP, czynnikiem podwyższającym inflację w kolejnych kwartałach może być dalszy wzrost cen żywności.
Część członków Rady stwierdziła również, że dla oceny perspektyw kształtowania się procesów cenowych ważna będzie listopadowa projekcja uwzględniająca najnowsze dane.
Członkowie RPP podkreślili, że dynamika wynagrodzeń w Polsce jest wciąż umiarkowana w porównaniu do innych państw regionu i może być ograniczana przez napływ pracowników z Ukrainy, a także dalszy wzrost aktywności zawodowej Polaków.
"W opinii niektórych członków Rady negatywnie na podaż pracy może oddziaływać w szczególności obniżenie wieku emerytalnego. Inni członkowie Rady oceniali jednak, że wiele osób, które przejdą na emeryturę, może pozostać aktywne na rynku pracy, przez co wpływ tego czynnika na podaż pracy byłby ograniczony" - czytamy dalej.
W kontekście polityki pieniężnej, większość większości członków RPP przychyla się do stwierdzenia, że prawdopodobna jest stabilizacja stóp procentowych NBP w najbliższych kwartałach. W ich ocenie, stabilizacja stóp procentowych będzie wspierać oczekiwane ożywienie inwestycji.
"Członkowie Rady ocenili, że - mimo korzystnej koniunktury oraz dobrej sytuacji na rynku pracy i utrzymującego się wzrostu dynamiki płac powyżej nominalnego wzrostu wydajności pracy - presja inflacyjna pozostaje ograniczona, a w gospodarce nie narastają nierównowagi" - podano również.
Niektórzy członkowie RPP ocenili, że napływające w kolejnych kwartałach dane i prognozy wskazywałyby na silniejszą od obecnych oczekiwań presję inflacyjną, wówczas uzasadnione może być rozważenie podwyższenia stóp procentowych.
"Zdaniem tych członków Rady decyzje o poziomie stóp procentowych powinny uwzględniać w szczególności wpływ ujemnych realnych stóp procentowych na kształtowanie się akcji kredytowej, cen aktywów i stopę oszczędności w polskiej gospodarce, zaś zdaniem innych członków Rady także na zmiany jednostkowych kosztów zmiennych" - czytamy w "minutes".
Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 1,50%, stopa lombardowa 2,50%, stopa depozytowa 0,50%, stopa redyskonta weksli 1,75%.
Według centralnej ścieżki lipcowej projekcji NBP, inflacja konsumencka wyniesie 1,9% r/r w 2017 r., 2% w 2018 r., i przyspieszy do 2,5% r/r w 2019 r. Według banku centralnego, inflacja CPI w horyzoncie projekcji stopniowo wzrośnie, osiągając poziom celu inflacyjnego w 2019 r.