Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKP kończy prace nad planem rozwoju terminali intermodalnych

0
Podziel się:

PKP S.A. zmierza ku końcowi z pracami nad planem rozwoju terminali intermodalnych. Będzie się starało "nadać mu stosowną rangę", poinformował ISBnews członek zarządu Mirosław Antonowicz.

PKP kończy prace nad planem rozwoju terminali intermodalnych

"Kończymy plan rozwoju terminali intermodalnych, który - jeśli się uda - powinien mieć charakter dokumentu strategicznego wysokiej rangi i który uwzględnia już najważniejsze porty i terminale. Inicjatywa zyskała poparcie wielu podmiotów" - powiedział Antonowicz w rozmowie z ISBnews.

Równocześnie PKP pracuje nad rozwojem infrastruktury logistycznej w całym kraju.

"W tej chwili pracujemy intensywnie nad lokalizacją bydgoską jako miejscem dla rozwoju zaplecza dla portów. Mamy program funkcjonalno-użytkowy dla centrum logistycznego w Koninie. Pracujemy też nad projektami związanymi ze Śląskim Centrum Logistycznym, rozmawiając m.in. z Panattoni. Prowadzone są daleko idące prace związane z Terminalem Sławków, a PKP Cargo Logistics, jako spółka z Grupy PKP, pracuje nad zwiększeniem zdolności przeróbczo-przeładunkowych i eksploatacyjnych w Małaszewiczach na wschodniej granicy" - wymienił Antonowicz.

"Ponadto pracujemy nad koncepcją związaną z budową 'hubu' logistycznego w centralnej Polsce, ale to wymaga potwierdzenia poprzez pogłębione analizy ekonomiczne, techniczne i rynkowe. Rozpatrujemy różne lokalizacje np. Łódź i Zduńską Wolę Karsznice" - dodał.

Przypomniał, że jednym z elementów strategii Grupy PKP jest m.in. wyspecyfikowanie portfela nieruchomości o potencjale logistycznym, budowa narodowego operatora transportu intermodalnego, działającego na bazie terminali powstałych na ww. nieruchomościach oraz budowa platformy logistycznej - "orkiestratora" do zarządzania łańcuchem dostaw, który ma łączyć podaż z popytem.

Temu ostatniemu zadaniu ma służyć rozpoczęta w maju br. budowa porozumienia polskich firm logistycznych.

"Rozszerzyliśmy w sierpniu tę platformę współpracy o 5 podmiotów, w tym m.in. Port w Elblągu. Przedsięwzięcie to należy jednak rozpatrywać w dłuższej perspektywie czasowej. To narzędzie do budowy platformy logistycznej na bazie stowarzyszenia, którego zasadniczym zadaniem będzie promocja transportu intermodalnego. Na jego podstawie w przyszłości powstanie 'orkiestrator'" - powiedział Antonowicz.

Na początku br. Grupa PKP podała, że planuje realizację dużego, ogólnokrajowego projektu logistycznego, któremu chciałaby nadać rangę programu rządowego i w którym będzie liderem.

Prezes Krzysztof Mamiński informował wtedy, że PKP pracuje nad koncepcją zbudowania dużej organizacji, która zajęłaby się sieciowym rozwiązaniem dotyczącym projektów logistycznych i punktów przeładunkowych na terenie całego kraju.

W maju PKP S.A. podpisały z 10 firmami porozumienie ws. współpracy w obszarze logistyki. Ma to być wstęp do budowy wspólnej platformy logistycznej.

W skład Grupy PKP wchodzą PKP S.A., czyli spółka matka, oraz 10 spółek świadczących usługi m.in. na rynku kolejowym, energetycznym i teleinformatycznym. Działania spółek grupy nadzoruje i koordynuje PKP S.A. - wyznacza im cele i dba o ich realizację.

Lesław Kretowicz, Tomasz Chaberko

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)