Możliwe jest wznowienie produkcji w będących w upadłości Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego Łapy SA. Szanse na to są duże, bo wierzyciele wyrazili chęć pomocy firmie w razie wznowienia produkcji - poinformowała w poniedziałek PAP prezes ZNTK Agata Ciok.
Będzie o tym m.in. mowa na zwołanym na 21 stycznia nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Jak podaje spółka w dokumentach przygotowanych na WZA, do wznowienia produkcji mogłoby dojść nawet w lutym 2010 roku.
W uzasadnieniu do projektów uchwał, które będą przedmiotem obrad napisano, że zarząd spółki podjął rozmowy z potencjalnymi partnerami handlowymi.
_ Część z nich wyraziła nie tylko chęć skierowania do spółki zleceń napraw oraz budowy wagonów, a także wolę zaangażowania kapitałowego _ - podaje spółka w dokumentach opublikowanych na swojej stronie internetowej. Nadzwyczajne walne zgromadzenie ma w związku z tym upoważnić zarząd spółki do emisji akcji _ serii B i/lub C _ by podwyższyć kapitał zakładowy (docelowy).
ZNTK Łapy SA podają także, że zarząd firmy podjął rozmowy z funduszami i inwestorami indywidualnymi w sprawie wsparcia finansowego spółki _ dążąc do tego, żeby najpóźniej w pierwszej dekadzie lutego wznowić w spółce proces produkcyjny _.
Prezes ZNTK Agata Ciok poinformowała, że w związku z przygotowaniami do wznowienia produkcji, na początku stycznia 2010 r. zarząd firmy złoży do sądu w Białymstoku wniosek o zmianę upadłości likwidacyjnej na układową.
Do takich działań zarząd zobowiązało w listopadzie nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy. Ta zamiana pozwoli firmie kontynuować działalność, część załogi będzie mogła ponownie pracować. Ciok dodała, że do dokumentów zostaną dołączone negocjowane właśnie umowy z kontrahentami. Do czasu finalizowania tych umów odmówiła podania informacji z kim - ze zleceniodawcami z kraju czy z zagranicy - i jakie kontrakty chce zawrzeć ZNTK.
Na 19 stycznia planowany jest przetarg na sprzedaż majątku upadłej spółki. Kupić można m.in. zakład z halami, maszynami i ruchomym mieniem, a także niezabudowane działki w Łapach, a nawet ośrodek wypoczynkowy spółki w Sianożętach. Do 25 stycznia można zaś składać oferty zakupu z tzw. wolnej ręki mienia ruchomego: maszyn czy samochodów. Prezes Zakładu ma nadzieję, że nie zgłosi się nikt chętny do zakupu majątku ZNTK Łapy.
Wartość całego majątku upadłych ZNTK Łapy SA została oszacowana na 58 mln zł, z czego główny zakład z halami i maszynami, na ok. 45 mln zł.
Pod koniec lipca Sąd Rejonowy w Białymstoku ogłosił upadłość likwidacyjną ZNTK w Łapach. Powodem trudnej sytuacji finansowej spółki był brak zamówień na naprawy wagonów od dotychczasowego głównego zleceniodawcy spółki - PKP Cargo.
Akcjonariusze ZNTK Łapy zgodzili się podczas listopadowego walnego zgromadzenia na przeniesienie notowań na NewConnect, jeśli akcje spółki zostaną wykluczone z obrotu na rynku regulowanym.