"Potencjał polskiego rynku jest ogromny, jeśli chodzi o energetykę. Wynika to w dużej mierze z bardzo starej, przestarzałej wręcz bazy - co najmniej połowa urządzeń ma czterdzieści lat. Technologicznie dawno powinny być wymienione. Z drugiej strony wchodzą nowe technologie. Jeśli polska energetyka chce dalej być konkurencyjna, to powinna w te nowe technologie zainwestować" - powiedział Ajchel w rozmowie z ISBnews.
Zwrócił uwagę, że w branży energetycznej istnieje duże zapotrzebowanie na wymianę bazy zainstalowanej, której w wielu przypadkach nie da się dłużej remontować. Wymiana powinna uwzględniać najnowsze technologie, z uwzględnieniem technologii IT oraz komunikacji.
"Jednym z obszarów, który może zdecydowanie wpłynąć na efektywność przedsiębiorstwa i przynieść szybki zwrot z inwestycji, jest automatyzacja. Coraz szerzej dostępne nowe technologie, konwergencja OT i IT oraz nowe skomunikowane produkty dają zupełnie nowe możliwości modernizacji, projektowania i budowania sieci energetycznych. Nowoczesne, zautomatyzowane sieci gwarantują bezpieczeństwo energetyczne i poprawiają satysfakcję odbiorców" - wskazał wiceprezes.
Podkreślił, że firma Schneider Electric widzi na rynku zainteresowanie swoimi rozwiązaniami, a ich wdrożenie potwierdza zalety rozwiązań i daje rzeczywiste korzyści ich użytkownikom.
"W Polsce realizujemy projekty dla największych grup energetycznych. Nasze rozwiązanie SHG (FDIR) mające na celu wykrywanie zwarć w sieciach średniego napięcia, ich eliminację oraz przywracanie zasilania odbiorcom już potwierdziły swoje zalety w PGE Dystrybucja i Tauron Dystybucja. Cieszy, że nasze grupy energetyczne dostrzegły potencjał w tych rozwiązaniach, ale to ciągle tylko początek długiego procesu automatyzacji, które w najbliższych latach będzie jednym z głównych wyzwań polskiej energetyki" - dodał.
Biorąc pod uwagę wieloletnią obecność Schneider Electric na polskim rynku, wieloletnie doświadczenia oraz portfolio oferowanych rozwiązań, można wierzyć, że firmy w kolejnych latach może jeszcze bardziej zwiększyć swoja obecność w Polsce, a jej rozwiązania będą pomagały polskiej energetyce stawać coraz bardziej efektywną i niezawodną, podkreślił Ajchel.
"Bycie liderem zobowiązuje, ale my nie boimy się wyzwań i wierzymy, że nasze rozwiązania w dalszym ciągu będą cenione przez naszych klientów i będą przynosiły im wymierne korzyści" - podsumował wiceprezes.
Schneider Electric obsługuje klientów w ponad 100 krajach, będąc wiodącym dostawcą w obszarze rozdziału energii średniego i niskiego napięcia, zasilania gwarantowanego oraz automatyki. Grupa dostarcza produkty oraz zintegrowane i efektywne rozwiązania, obejmujące systemy zasilania, sterowania oraz oprogramowanie.
Kamila Wajszczuk