Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja Cypru jest poważniejsza niż się wydaje

0
Podziel się:

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński ostrzega.

Janusz Piechocińsk
Janusz Piechocińsk (MARIUSZ GRZELAK/Agencja SE/East News)

Zagrożony bankructwem Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy Euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 10 miliardów Euro. To jednak nie rozwiązuje problemu - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Wicepremier przypomina, że co prawda kompromis zawarto po dwóch tygodniach rozmów, ale trochę dziwi, że dopiero po trzech latach Europa uzmysłowiła sobie jak wielki problem mają Cypryjczycy. Wystarczy przypomnieć, że budżet Cypru to 17 miliardów euro, a fundusze zgromadzone na ratowanie kraju przed bankructwem to 16 miliardów.

Wicepremier Piechociński zwrócił uwagę, że Grecja, która koncentrowała na sobie uwagę przez ostatnie trzy lata skonsumowała 339 miliardów Euro a i tak wzrosło tam bezrobocie, spadło PKB i Grecy coraz częściej protestują na ulicach.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/232/260328.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/jest;porozumienie;10;mld;euro;dla;cypru,26,0,1275162.html) *Jest porozumienie. 10 mld euro dla Cypru * Po zaakceptowaniu programu przez kraje eurolandu pierwszą ratę pomocy Cypr będzie mógł otrzymać na początku maja.

Janusz Piechociński zwrócił również uwagę na przenoszenie decyzyjności dotyczącej Cypru na szczebel ponad unijny. Dodał, że spodziewa się napiętej atmosfery w bankowości cypryjskiej, której nie załatwi bankructwo drugiego największego banku, ani ograniczenie opodatkowania lokat do tych ponad 100 tysięcy euro. Wicepremier Piechociński zwrócił też uwagę, że Cypr generuje zaledwie 0,2 procent PKB Unii Europejskiej, a wystarczyło by rozchwiać rynkami nie tylko Europy.

Według Janusza Piechocińskiego, jeśli Europa nie znajdzie odpowiedzi na kryzys, to wcześniej czy później takie wydarzenia jak na Cyprze, w Irlandii, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech czy Grecji będą wywoływać głębokie turbulencje. Dlatego Polska musi znaleźć złoty środek między równowagą makroekonomiczną, pobudzaniem inwestycji i rynkiem pracy.

Uzgodnione przez ministrów finansów strefy Euro warunki pomocy dla Cypru przewidują likwidację jednego z największych banków Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli dużych depozytów.

Czytaj więcej w Money.pl
Cypr ogranicza przepływy kapitałowe banków Ma to zapobiec odpływowi kapitału po otwarciu większości cypryjskich banków - oświadczył prezydent Nikos Anastasiadis.
Ta decyzja EBC uratuje sektor bankowy? Europejski Bank Centralny udostępni ponownie awaryjne finansowanie dla cypryjskich banków.
Ekonomiści: Cypr utonie w nędzy i recesji Francuski minister gospodarki Pierre Moscovici jest zdania, że innego wyjścia nie było.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)