Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Utajnienie wstępnych wyników szkodliwe dla inwestorów

0
Podziel się:

Zdaniem analityków, decyzja o zniesieniu obowiązku upubliczniania przez spółki giełdowe wstępnych wyników przesyłanych do Głównego Urzędu Statystycznego jest niekorzystna dla indywidualnych inwestorów

.

Od 2002 roku spółki giełdowe nie mają obowiązku upubliczniać wstępnych informacji o osiągniętych wynikach finansowych przesyłanych do GUS-u. Do tej pory taka konieczność istniała.

'Odstąpiliśmy od tej zasady. Spółki mogą przekazywać informacje do GUS-u, wypełniając obowiązek statystyczny, a rynku nie muszą o tym informować' - powiedział rzecznik prasowy KPWiG Mirosław Kachniewski.

Zdaniem Kachniewskiego u podstaw tej decyzji leżał fakt, że przekazywane do GUS-u dane były dość wybiórcze, przez co nie przedstawiały pełnego obrazu sytuacji finansowej spółek.

Analitycy uważają, że ta decyzja była niewłaściwa.

'Spółki powinny podawać do publicznej wiadomości informacje, które przesyłają do GUS-u. Te wstępne wyniki dawały rynkowi wyraźną wskazówkę na temat osiągnięć spółki w danym kwartale' - powiedział Grzegorz Gońda z IDM Kredyt Banku.

'Jest to zły pomysł z punktu widzenia inwestora indywidualnego. Raporty wysyłane do GUS-u dawały jakiś ogląd sytuacji i wyobrażenie na temat tego, co się dzieje w spółce' - powiedział Grzegorz Olejek z ING Securities.

Jego zdaniem w wyniku zmian może zaistnieć ryzyko, że część osób będzie znała wyniki spółek wcześniej, co może postawić indywidualnych inwestorów w niekorzystnej sytuacji.

Według Rafała Jankowskiego z CDM Pekao spółki powinny upubliczniać wyniki przesyłane do GUS-u.

'Liczę na to, że spółki, stosując klarowne zasady publikacji danych finansowych wpływających na ich cenę na rynku, będą jednak publikowały wstępne dane' - powiedział Jankowski.

Natomiast według Ireneusza Wypycha, rzecznika prasowego PKN Orlen, ostatnie decyzje w tej sprawie są słuszne.

Jego zdaniem ograniczone informacje, jakie do tej pory wpływały do GUS-u, pozbawione komentarza, mogły zniekształcać obraz spółki.

'Do GUS-u wysyłało się zaledwie kilka cyfr, które powodowały zamieszanie, bo bez całej wykładni makro- i mikroekonomicznej firmy, tego typu informacje nie ukazywały rzeczywistej kondycji spółki' - powiedział Wypych. Poinformował jednocześnie, że PKN nie ujawni w lutym wstępnych danych przekazywanych do GUS-u.

Natomiast rzeczniczka prasowa Agory Dorota Nowak powiedziała, że w tym roku wyniki spółki przesłane do GUS-u 5 lutego zostaną ujawnione.

'5 lutego prześlemy je do GUS-u i podamy do publicznej informacji, natomiast 14 lutego ogłosimy skonsolidowany raport finansowy' - powiedziała.

W części spółek decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte. Mają one zapaść w ciągu najbliższych dni.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)