*Związkowcy zapowiedzieli protest na 21 czerwca. Podczas rozmów w Gdańsku nie osiągnęły porozumienia w sprawie restrukturyzacji spółki. *
Rzecznik prasowy Komitetu Protestacyjnego w Grupie Energa Roman Rutkowski poinformował, że 21 czerwca rozpocznie się strajk tzw. kroczący. _ - Planujemy rozpocząć strajk i w zależności od rozwoju sytuacji możemy go przedłużyć lub zakończyć w tym dniu _ - dodał.
Piotr Piorun z Zrzeszenia Związków Zawodowych Energetyków powiedział, że w dniu strajku w godzinach od 7 do 15 nie będzie przerw w dostawach prądu, a awarie będą usuwane. - _ W dniu strajku nie będą natomiast obsługiwani klienci i nie będą prowadzone roboty planowe i modernizacyjne _ - dodał.
Podkreślił, że strony osiągnęły porozumienie w sprawie podwyżki płac. - _ Nie dogadaliśmy się natomiast w sprawie restrukturyzacji spółki; domagamy się uzgadniania ze związkowcami spraw dotyczących przekształceń, a zarządy grupy proponują nam tylko konsultacje _ - poinformował Piorun.
Rzeczniczka Grupy Energa Beata Ostrowska powiedziała, że _ związkowcy przez uzgodnienia rozumieją wyrażenie lub nie przez nich zgody na konkretne propozycje zarządów, a to oznacza ograniczenie w zarządzaniu firmą _.
W komunikacie Ostrowska poinformowała, że _ zarządy Grupy Energa podczas środowego spotkania zaproponowały, aby do 21 czerwca związki zawodowe przedstawiły własne propozycje zakończenia sporu _.
_ - Organizacje związkowe nie odpowiedziały jednak na tę propozycję, zamiast tego zapowiedziały na 21 czerwca strajk _ - czytamy w komunikacie. Jednocześnie zapewniła, iż _ zminimalizuje skutki strajku, i że nie wpłynie on na świadczone przez spółkę usługi _.
Związki zawodowe w Grupie Energa, zrzeszające ponad połowę pracowników, od lipca 2009 r. są w sporze zbiorowym z władzami koncernu. Energa zarządza grupą kapitałową, w której skład wchodzi 45 spółek zatrudniających 12,5 tys. osób.
Firmy koncentrują swoją działalność na wytwarzaniu, dystrybucji i obrocie energią elektryczną, a także na obsłudze jej odbiorców. Gdańska Energa jest liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Dostarcza prąd do 7,3 mln odbiorców na północy i w centrum kraju. Ma około 16-proc. udział w rynku sprzedaży, głównie w północnej i środkowej części kraju. W Grupie działa pięć związków zawodowych.