Karta Różnorodności to międzynarodowa inicjatywa pod patronatem Komisji Europejskiej, koordynowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu od 11 lat. Karta jest zobowiązaniem podpisywanym przez pracodawców, którzy decydują się na wprowadzenie zakazu dyskryminacji w miejscu pracy i działania na rzecz tworzenia i promocji różnorodności. Wyrażają również gotowość firmy do zaangażowania w te działania wszystkich osób zatrudnionych oraz partnerów biznesowych i społecznych. Organizacje, decydujące się na implementację tego narzędzia, działają na rzecz spójności i równości społecznej. Karta Różnorodności w Polsce zrzesza już ponad 300 pracodawców.
Uroczysta Gala Karty Różnorodności odbędzie się 28 listopada br. w godz. 10:00-15:00 w Centralnym Domu Technologii przy ulicy Kruczej 50 w Warszawie. Partnerem głównym wydarzenia jest GSK, partnerem wspierającym L’Oréal, a partnerem medialnym Grupa WP.
Podsumowując rok chcemy podzielić się refleksjami z dwóch wiodących w tym roku tematów Karty Różnorodności. Jeden dotyczy DEI w branży kreatywnej. Trudno przecenić wpływ tego sektora na kształtowanie społecznego odbioru różnorodności, tym bardziej istotne jest, by sam był przykładem włączających, przyjaznych zatrudnionym miejsc pracy. To nowy dla nas obszar mierzenia dojrzałości w zakresie inkluzji i włączania w organizacjach. Wierzymy, że może być inspirujący. Kontynuujemy także temat osób +50 na rynku pracy, o czym będziemy rozmawiać pokazując dwie perspektywy: społeczną i pracodawców. Odniesiemy się do różnych kontekstów - demograficznego, rozwojowego czy komunikacyjnego - wskazując, co dobrze działa i może przydać się pracodawcom – mówi Marzena Strzelczak, doradczyni zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu ds. DEI
Agenda gali: inspiracje, narzędzia i dobre praktyki
Galę otworzy wystąpienie "O niebezpieczeństwach polaryzacji" gościa specjalnego Tomasza Stawiszyńskiego - filozofa, eseisty i autora audycji radiowych oraz książek "Co robić przed końcem świata", "Ucieczka od bezradności" oraz "Reguły na czas chaosu".
Poznamy również wnioski prof. Ewy Lisowskiej i dr Anny Jawor-Joniewicz płynące z trzeciej edycji badania Diversity IN Check i dowiemy się, jak przebiega pełzająca zmiana w obszarze DEI na polskim rynku pracy. Podczas wydarzenia odbędzie się także premiera raportu z badania, prowadzonego corocznie przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Zaplanowano również panele dyskusyjne. Podczas pierwszego z nich, zatytułowanego "Gdy HR nie nadąża za kreacją i sprzedażą - paradoks DEI w branży kreatywnej", o narzędziach wspierających tworzenie inkluzywnych miejsc pracy w branży kreatywnej i dobrych praktykach dyskutować będą między innymi: Sylwia Jedyńska (arbitrzyni Komisji Etyki Reklamy w Radzie Reklamy/sustainability manager w Group One), Anna Kiedrzyńska-Tui (Dyrektorka Generalna Propsy PR), Ewa Sobiech (Manager People Engagement I&D, Philip Morris Polska), Paweł Tyszkiewicz (dyrektor zarządzający Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR). Moderacja: Marzena Strzelczak, doradczyni zarządu FOB ds. DEI.
W dalszej części programu zostanie omówiona sytuacja osób 50+ na rynku pracy. Uczestnicy Gali będą mieć okazję, by wysłuchać inspiracyjnego przemówienia Natalii Tomkiewicz, liderki GSK Poland Global Hub, pt. "Różnorodność+".
Tuż po nim organizatorzy zapraszają na panel "Projektowanie starości jako szansa dla jednostek, organizacji i społeczeństw". Udział w nim wezmą dr Piotr Arak (Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego), dr Barbara Frątczak-Rudnicka (Konsultantka ds. badań i Członkini Zarządu, 4P), prof. Irena Kotowska (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie) i Tomasz Schimanek (ekspert Akademii Rozwoju Filantropii). Spotkanie poprowadzi Marzena Strzelczak, doradczyni zarządu FOB ds. DEI.
Podczas spotkania 28 listopada powitani zostaną także nowi Sygnatariusze Karty Różnorodności. Ogłoszone zostaną także plany i kolejne inicjatywy podejmowane przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w ramach Karty Różnorodności.
Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w Gali Karty Różnorodności. Wydarzenie jest skierowane do wszelkich firm, organizacji i instytucji, kierujących się ideą równości i spójności społecznej. Prezentowane rozwiązania mogą okazać się szczególnie przydatne dla pracowników_czek działów HR, PR i ESG.
***
Organizator: Forum Odpowiedzialnego Biznesu, koordynator Karty Różnorodności w Polsce
Partner główny: GSK
Partner wspierający: L’Oréal
Partner medialny: Grupa WP
Materiał sponsorowany przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu