Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|
aktualizacja

90 firm zgłosiło zamiar zwolnienia pracowników. Co się dzieje?

243
Podziel się:

Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia - informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

90 firm zgłosiło zamiar zwolnienia pracowników. Co się dzieje?
Firmy w Polsce planują redukcje etatów. Przyczyną m.in. wzrost kosztów i spadek zamówień (PAP, Jakub Kaczmarczyk)

W 12 wojewódzkich urzędach pracy, które odpowiedziały na pytania gazety, ponad 90 firm zgłosiło w pierwszym kwartale zamiar zwolnienia niemal 8 tys. pracowników. Przed rokiem działające na ich terenie przedsiębiorstwa brały pod uwagę rozwiązanie stosunku pracy z nieco ponad 4 tys. osób, a zgłoszenia pochodziły od ponad 80 zakładów. Dziennik podkreśla, że mamy do czynienia z wyraźnym trendem wzrostowym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Od pomocnika hydraulika do kontraktu na najwyższy budynek w Europie - Marcin Ziopaja w Biznes Klasie

Powołuje się też na dane GUS, według których w roku ubiegłym w całym kraju 364 zakłady zgłosiły 30,6 tys. pracowników do zwolnienia - odpowiednio o 6,7 proc. i ponad 47 proc. więcej niż w 2022 r.

Dziennik wskazuje, że powody planowanych redukcji to przede wszystkim sytuacja gospodarcza, w tym spowolnienie obserwowane w strefie euro, które przekłada się na spadek zleceń, a co za tym idzie kłopoty finansowe rodzimych przedsiębiorców. Rosną jednocześnie koszty prowadzenia biznesu, choćby z powodu wzrostu płac.

Wśród branż zwalniających najwięcej osób są przetwórstwo przemysłowe i sektor IT, który - jak zaznacza "DGP" - jest poniekąd ofiarą swojego sukcesu. Gazeta podkreśla, że firmy zwalniają nie tylko grupowo.

Duże koncerny redukują zatrudnienie

Przez Polskę przetacza się fala zwolnień grupowych, czymy pisaliśmy w money. Globalne koncerny, które w naszym kraju działały od wielu lat, redukują załogę lub zamykają produkcję. W efekcie tysiące osób traci pracę. Eksperci uważają, że jednym z powodów tej sytuacji jest m.in. podwyżka płacy minimalnej.

Niedawno informowaliśmy, że do czerwca Levi Strauss wygasi produkcję w Płocku. Fabryka producenta dżinsów działa na Mazowszu od 31 lat. Decyzja koncernu oznacza, że z pracą pożegna się prawie 800 osób.

Levi Strauss w Płocku to jednak tylko jedna z wielu firm, które planują bolesne zmiany, w tym także cięcia zatrudnienia. Sytuacja jest o tyle niepokojąca, że ten problem dotyczy wielu sektorów.

Zwolnienia planują m.in. przedsiębiorcy z segmentu meblarskiego, motoryzacyjnego, ale także odzieżowego, IT, bankowego czy usług. Fala zwolnień grupowych w Polsce, która rozpoczęła się w 2022 roku, coraz bardziej się rozpędza.

Podobne plany ma również PepsiCo. Pracę w krakowskim oddziale firmy może stracić nawet 200 osób.

Wiele przedsiębiorstw decyduje się także na całkowitą likwidację produkcji i wyjście z Polski. W tym roku taki krok wykonała m.in. firma Stellantis, która zamknęła fabrykę silników w Bielsku Białej, a także zakład firmy Signify produkujący dotąd m.in. komponenty do tradycyjnego oświetlenia.

Gdzie przenoszą się firmy, które wychodzą z Polski? Większość szuka lokalizacji poza Europą, głównie w Indiach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(243)
Kibler
3 tyg. temu
Wadą zgryzu nazywamy zróżnicowany stopień nieregularnego kontaktu zębów szczęki górnej dziecka z zębami szczęki dolnej. Dotyczy to zgryzu górnego, dolnego, krzyżowego, a także stłoczenia zębów. Przyczyny wad zgryzu Nie można podać wyłącznie jednej, izolowanej przyczyny wad zgryzu. W grę wchodzi tutaj bardzo wiele czynników. Mogą to być na przykład obciążenia genetyczne lub środowiskowe. Dzieci powyżej 5 roku życia, które ciągle ssą nawykowo kciuk, są bardzo narażone na wady zgryzu. Kolejny czynnik ryzyka to bardzo mała przestrzeń między zębami mlecznymi. Pojawienie się zębów stałych wymaga więcej miejsca, co w opisywanym przypadku może powodować ich silne stłoczenie, a w konsekwencji wady zgryzu.
Fiki Miki
3 tyg. temu
Bobrek trójlistkowy stosowany jest przede wszystkim w preparatach ziołowych pobudzających apetyt lub łagodzących zaburzenia trawienne, takie jak wzdęcia i gazy (bębnica). Ekstrakt z liści bobrka zawiera substancje ułatwiające przyswajanie składników pokarmowych oraz stymulujące działanie gruczołów wydzielania wewnętrznego, dlatego znalazł zastosowanie w leczeniu niedokwaśności żołądka, stanów zapalnych dróg żółciowych, kamicy żółciowej oraz w przypadku braku apetytu i niedomogi trzustki. Menyanthes trifoliata znany jest również ze swoich właściwości przeciwbólowych. Wykorzystywany jest w celu łagodzenia bólów mięśni, stawów oraz bólów migrenowych. Wykazuje działanie uspokajające i wzmacniające organizm, przez co polecany jest zarówno osobom w podeszłym wieku, jak i rekonwalescentom oraz w przypadku anemii. Efekty terapeutyczne stają się widoczne w określonych wskazaniach wyłącznie w oparciu o długotrwałe stosowanie ziołowego produktu leczniczego.
POLAK
4 tyg. temu
DZIEKI CI DONALDZIE ZE WYSYLASZ LUDZI ODPOCZAC TROCHE PIS ICH CHCIAL ZAPRACOWAC NA SMIERC NIECH SOBIE ODPOCZNA
Wielkopolanka
miesiąc temu
To za PiS podniesiono 2 razy płacę minimalną i rozdawano bez umiaru pieniądze. To za PiS podrożało wszystko (budowlanka, gaz, prąd, węgiel). Jak ciągle podnosi się wynagrodzenie, składki ZUS i zdrowotne to potem są efekty. Jak ludzie są nienażarci to co tu dziwić się przedsiębiorcy, że chce zaoszczędzić i przenosi biznes do Azji. Przypomnę, że za Tuska przed ośmioletnimi rządami PiS mieliśmy w Polsce deflację a nie 18% inflację. Ci co tak wrzeszczą razem z PiSem niech sobie policzą ile zdrożały domy i mieszkania przez ostatnie 5 lat. Prawie 70%.
Sutyc
2 miesiące temu
Teraz są UŚMIECHNIĘTE zwolnienia. Jak to mówi Ruda wrona - Nie ma powodów do niepokoju xD.
...
Następna strona