Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Akcyza na alkohol i tytoń ekspresowo w "trybie odrębnym". Nikt tego z branżą nie konsultował

12
Podziel się:

Projekt ustawy podnoszącej akcyzę na alkohol i wyroby tytoniowe nie był konsultowany z branżą. Powinien, ale po raz kolejny zastosowano mechanizm przyjęcia ustawy "w trybie odrębnym". Jak to uzasadniono? Przemilczano, ale chodzi o to, by szybko zwiększyć wpływy do budżetu.

Wniesiony do Sejmu projekt zmiany ustawy o akcyzie zostanie przyjęty, "podatek od dóbr luksusowych" pójdzie w górę o 10 proc.
Wniesiony do Sejmu projekt zmiany ustawy o akcyzie zostanie przyjęty, "podatek od dóbr luksusowych" pójdzie w górę o 10 proc. (iStock.com)

Projekt zmiany ustawy, która zakłada podniesienie akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe o 10 proc. został przyjęty w ekspresowym trybie. Branża o projekcie dowiedziała się w zeszłym tygodniu, a głosowanie zaplanowane jest na 19 listopada. Nie odbyły się konsultacje, więc jeśli ustawa zostanie przyjęta i zacznie obowiązywać z początkiem 2020 r., firmy produkujące alkohol i wyroby tytoniowe będą miało bardzo mało czasu na dostosowanie się do nowych zasad – informuje "Rzeczpospolita".

Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że tak drastyczna podwyżka akcyzy spowoduje pogłębienie szarej strefy i wtedy założenie, że podwyżka da budżetowi dodatkowe 1,7 mld zł okaże się nader optymistycznym założeniem.

- Gdy przypomnimy sobie rok 2014, kiedy doszło do 15-proc. wzrostu stawki akcyzy tylko na wyroby spirytusowe, to wpływy z tego podatku spadły wręcz o 7,6 proc. – przypomina Ryszard Woronowicz, rzecznik prasowy Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Zobacz także: Obejrzyj: Ardanowski za legalizacją okowit. Palikot: "bardzo to popieram, ludzie chcą prawdziwej wódki"

Jak to się stało, że tak ważny projekt nie był konsultowany z branżą? Obowiązek taki istnieje, ale przewidziana jest od niego furtka: można przyjąć projekt ustawy w "trybie odrębnym" i bez konsultacji, o ile uzasadniają to okoliczności lub "gdy waga lub pilność sprawy wymaga niezwłocznego jej rozstrzygnięcia".

Jakie okoliczności zaszły w tym przypadku? Tego w uzasadnieniu projektu nie ma, niemniej nie jest tajemnicą, że PiS szuka dodatkowych wpływów do budżetu, gdyż musi sfinansować obietnice wyborcze, m.in. kolejne trzynaste, ale i czternaste emerytury.

Firmy zajmujące się sprzedażą alkoholu i wyrobów tytoniowych mogą tylko nieznacznie odłożyć w czasie skutki podwyżki podatku akcyzowego. Zgodnie z prawem mogą gromadzić zapasy z opłaconym już podatkiem i sprzedać je później. Przy czym w przypadku tytoniu zyskają czas tylko do końca lutego, bo ograniczenie narzuca ważność banderol.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
Maduro
5 lata temu
Witajcie w Wenezueli v2.0
Były uzależni...
5 lata temu
Wprowadźmy zakaz handlu alkoholem i papierosami. To badziewie nie jest niezbędne do życia i powoduje wiele tragedii. Paliłem ponad 20 lat. Piłem około 15.
Koper
5 lata temu
To czy dobrze czy źle od strony gospodarczej to sie okaże (krzywa Leffera itd) ale gadanie o tym, że to pomoze w zdrowiu obywateli to kawał że boki zrywac :D wiecej kasy by wpadlo do budzetu jakby zalegalizowac używki mniej uzależniające niż cukier..
nori
5 lata temu
Skończyła się kasa na rozpłód , to trzeba działać pilnie i " odrębnie " .
w trybie piln...
5 lata temu
To ja proponuje Panom z MF policzyc ile Polaka kosztuja miesiecznie papierosy i jak to sie ma do naszych zarobkow. W trybie pilnym opadna Panom szczeki.