Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Siły zbrojne szukają specjalistów. Oto, kto się przyda w wojsku

137
Podziel się:

Kierowcy, piloci, ratownicy medyczni, ale też operatorzy maszyn i dźwigów, tłumacze, czy operatorzy sieci komputerowych - to tylko część specjalizacji, których potrzebuje wojsko. MON nowym rozporządzeniem znacząco rozszerzył listę.

Siły zbrojne szukają specjalistów. Oto, kto się przyda w wojsku
Kolumny wojskowe na polskich drogach (Licencjodawca)

MON wydał nowe rozporządzenie, w którym określił listę kwalifikacji przydatnych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Dokument wszedł w życie we wtorek 21 maja i znacznie rozszerzył dotychczasową listę specjalizacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gala Samochodu Roku Wirtualnej Polski 2024

Rozporządzenie wydane przez MON nie tylko określa kwalifikacje, które przydatne będą w Siłach Zbrojnych. Do tego obowiązujący wzór umowy, sposób i tryb naliczania i wypłacania ekwiwalentu pieniężnego, sposób i tryb naliczania oraz dokonywania zwrotu kosztów.

Lista jest dość długa. Wśród potrzebnych w armii zawodów znajdują się kwalifikacje wprost kojarzące się z wojskiem, jak: skoczkowie spadochronowi, operatorzy dronów, piloci, nurkowie czy nawigatorzy.

Jednak na liście są również specjalizacje znacznie bardziej odległe, jak: operatorzy sieci komputerowych, maszyniści, motorniczy, kierowcy autobusów czy technicy teleinformatyki.

Cała lista MON, obejmuje ponad 20 kwalifikacji:

  • kierowcy samochodów ciężarowych, w tym posiadający zaświadczenie ADR do przewozu towarów niebezpiecznych w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych w cysternach oraz kierowcy posiadający zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi urządzeń do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych do przewozu materiałów niebezpiecznych;
  • kierowcy autobusu;
  • pozostali kierowcy autobusów i motorniczowie tramwajów;
  • operatorzy urządzeń energetycznych;
  • operatorzy sprzętu do robót ziemnych i urządzeń pokrewnych;
  • maszyniści i operatorzy maszyn i urządzeń dźwigowo-transportowych i pokrewni;
  • nurkowie;
  • skoczkowie spadochronowi;
  • ratownicy medyczni;
  • średni personel do spraw zdrowia gdzie indziej niesklasyfikowany;
  • technicy teleinformatyki;
  • operatorzy sieci komputerowych;
  • Inżynierowie teleinformatyki oraz inżynierowie systemów i sieci komputerowych;
  • technicy nawigacji morskiej;
  • nawigatorzy lotniczy;
  • pozostali piloci statków powietrznych i personel pokrewny, w tym pilot bezzałogowego statku powietrznego;
  • tłumacze (w tym języka migowego i tłumacz przysięgły).
  • stermotorzyści żeglugi śródlądowej

Chcesz mieć wpływ na rozwój serwisu money.pl? Weź udział w badaniu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(137)
Marko
6 dni temu
Smażymy na średnim ogniu przez około 2 minuty, aż cebula zacznie się szklić. Dodajemy pieczarki i smażymy je często mieszając na średnim ogniu. Kwaśną śmietanę przekładamy do naczynia. Dodajemy słodką śmietankę. Wsypujemy sól, dokładnie mieszamy. Kiedy z pieczarek odparuje cały wytworzony płyn, dodajemy do nich masło. Doprawiamy świeżo zmielonym czarnym pieprzem i solą. Mieszamy, doprowadzamy do roztopienia masła. Smażymy minutę. Do mieszanki śmietany dodajemy kilka łyżek gorących pieczarek z patelni, ponownie dokładnie mieszamy. Wlewamy do pieczarek i mieszamy, trzymamy na ogniu pół minuty. Wsypujemy natkę, mieszamy i sos mamy gotowy. Blachę wykładamy papierem do pieczenia i smarujemy go odrobiną oleju. Układamy filety ryby. WAŻNE - rybę mrożoną trzeba wcześniej całkowicie rozmrozić i dokładnie odcisnąć z niej wodę za pomocą papierowych ręczników. Na każdym kawałku ryby kładziemy kawałek masła, doprawiamy solą. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 230 stopni. Pieczemy przez 5 minut. Po tym czasie wyjmujemy z piekarnika. Na podpieczonych kawałkach ryby układamy spore porcje pieczarek. Wstawiamy ponownie do gorącego piekarnika i zapiekamy przez 7-9 minut, aż pieczarki przyrumienią się na brzegach. Rybę na talerzach posypujemy drobno posiekaną natką pietruszki
Bogdan.
4 tyg. temu
Dla mnie taki artykuł - pomijając jakieś niedociągnięcia - wskazuje wyraźnie , ze w Posce praca jest i jej nie brakuje. Brakuje pracy tylko dla ludzi, którzy chcieliby tak ``robić``, żeby się nie narobić ale ZA TO - dobrze zarobić.
Grażyna
miesiąc temu
Duże pieczarki kroimy na ćwiartki, mniejsze na połówki, a tych malutkich wcale nie kroimy. Ja obieram pieczarki przed krojeniem. Bo tak lubię :) Dużą cebulę kroimy na niezbyt małe kawałki, takiej wielkości i kształtu, jak to widać na filmie :) Kiszone ogórki kroimy zaś w małą kosteczkę. A jak masz ogórki małosolne, to nie zawahaj się ich użyć. Pierś kurczaka kroimy na kawałki na jeden mały kęs. Kawałki mięsa przekładamy do miski. Doprawiamy sporą ilością czarnego pieprzu, świeżo zmielonego rzecz jasna, bo tylko taki ma wspaniały smak i aromat. Soli dodajemy sporą szczyptę. Mieszamy, by wszystkie kawałki pokryły się solą i pieprzem. Wsypujemy mąkę i ponownie dokładnie mieszamy, by równomiernie pokryła wszystkie kawałki. Na dużej patelni rozgrzewamy olej. Wrzucamy cebulę, lekko solimy. Smażymy przez minutę cały czas mieszając. Dodajemy pieczarki, mieszamy i często mieszając smażymy na średnim ogniu przez około 3 minuty. Przekładamy z patelni do głębokiego talerza. Odstawiamy na bok. Na patelnię po smażeniu pieczarek wrzucamy mięso. Smażymy na średnim ogniu cały czas mieszając, aż całkowicie zmieni kolor i zacznie się rumienić na brzegach. Dodajemy podsmażone pieczarki z cebulą. Mieszamy. Dodajemy słodką wędzoną paprykę oraz pieprz. Jak nie masz wędzonej papryki, dodaj zwykłą paprykę w proszku, też będzie smacznie. Wlewamy bulion. Gotujemy na średnim ogniu przez około 10 minut, aż sos zgęstnieje. Do kwaśnej śmietany dodajemy słodką śmietankę oraz kilka łyżek gorącego sosu. Mieszamy. Wlewamy do patelni, mieszamy i doprowadzamy do wrzenia na małym ogniu. Wsypujemy połowę pokrojonych ogórków. Ostatni raz mieszamy i odstawiamy danie na kilka minut, by nabrało pełni smaku. Gulasz podajemy posypany kawałkami ogórków i natką pietruszki. Moim zdaniem najlepiej smakuje z pieczywem, ale można go podawać z ziemniakami, kaszą lub makaronem.
Oleg
miesiąc temu
Drożdże rozpuścić w ciepłym mleku razem z cukrem i solą. Odstawić na 5 minut. Następnie dodać mąkę, żółtko, jajko . Wyrabiać aż będzie jednolite. Następnie porcjami dodawać rozpuszczone ale chłodne masło i wyrabiać aż do całkowitego wchłonięcia masła przez ciasto. Posypać lekko mąką, przykryć i odstawić do wyrastania. Zagotować mleko, dodać mak i gotować chwilę na wolnym ogniu; następnie dodać sól, miód i gotować jeszcze kilka minut (stale mieszając) aż masa lekko zgęstnieje. Następnie dodać pokruszony marcepan i wymieszać. Zdjąć z ognia, dodać suszone wiśnie, wymieszać i odstawić do całkowitego wystygnięcia. Śliwki podzielć na połówki i wypestkować. Ciasto rozwałkować na prostokąt o wymiarach 30cm x 40cm i przekroić wzdłuż na 3 paski, na które nakładamy gotowy mak. Zwijamy w rulon. Przygotować tortownicę (moja miała średnicę 28cm) , w której należy ułożyć rulony w kształcie ślimaka, zostawiając lekkie odstępy pomiędzy rulonami. W odstępy wkładamy połówki śliwek, dosyć gęsto. Ciasto odstawiamy na ok. 30 minut do wyrastania a następnie smatujemy mlekiem skondensowanym i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do ok. 180 stopni i pieczemy ok. 45 - 50 minut
Jan
miesiąc temu
Śmiech na sali. Najpierw się zajmijcie szkoleniem w WOT i nie gubienie broni. Aaaa nie pisaniem tylko tępych konspektów rodem z betonu komunistycznego. I nic nie robieniem Tylko stwarzaniem pozorów.
...
Następna strona