Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

"Baronowie starego układu zostali odcięci". Minister: to była patologia

51
Podziel się:

- Są baronowie starego układu leśnego, którzy zostali odcięci od zysków z prywatyzowania lasów państwowych. To co się działo, to była patologia. Obywatele oczekują od rządu ochrony terenów leśnych - powiedziała w Radiu ZET Paulina Hennig-Kloska, komentując zapowiadany na piątek ogólnopolski protest leśników.

"Baronowie starego układu zostali odcięci". Minister: to była patologia
To co się działo w Lasach Państwowych, to była patologia - powiedziała minister klimatu Paulina Hennig-Kloska (PAP, Paweł Supernak)

Decyzja o wstrzymaniu lub ograniczeniu wycinki lasów zapadła w resorcie klimatu na początku br. Moratorium wydłużone do 30 września br. Styczniowa decyzja dotyczyła 10 lokalizacji. Ministerstwo do 16 września 2024 roku przedłużyło konsultacje społeczne dotyczące propozycji aktualizacji terenów wstrzymania/ograniczenia pozyskiwania drewna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Te domy powstają w kilka dni. Jaka cena za metr kwadratowy?

Leśnicy mówią też o stratach liczonych w milionach złotych. Szacują, że wstrzymanie pozyskania drewna w br. może spowodować zmniejszeni przychodów nadleśnictw ze sprzedaży drewna na kwotę około 27, 5 mln zł. Z kolei straty zakładów usług leśnych mogą wynieść 21,4 mln zł. Na piątek zaplanowano ogólnopolski protest leśników.

Są baronowie starego układu leśnego, którzy zostali odcięci od zysków z prywatyzowania lasów państwowych. To co się działo, to była patologia. Nie mam problemu z używaniem tego stwierdzenia - powiedziała Paulina Hennig-Kloska, szefowa resortu klimatu, zaznaczając, że dotyczy to garstki ludzi.

- Wielu leśników stara się odbudować wizerunek i zaufanie, bo lasy zostały maksymalnie upolitycznione. Panował tam mobbing, kazano salutować do munduru politycznego. Dzisiaj panowie, którzy zostali odcięci od władzy i będą się mierzyć z zarzutami prokuratorskimi, próbują chwiać nastrojami w lasach. Obywatele oczekują od rządu ochrony terenów leśnych i to jest nasze zadanie - stwierdziała minister.

Zakaz spalanie drewna w energetyce. Idą duże zmiany

Dodała, że inną kwestią jest dbanie o interes przemysłu drzewnego. - Dostarczanie surowca na rynek jest bardzo ważne. Dostępność drewna nie zmieniła się od ubiegłego roku, jest na stabilnym poziomie - powiedziała Hennig-Kloska. - Chcemy także ograniczyć eksport drewna do Chin. Pracujemy nad zakazem spalania pełnowartościowego drewna w energetyce - dodała.

Resort klimatu chce, by najpóźniej we wrześniu zaczęło obowiązywać rozporządzenie określające definicję drewna energetycznego. Dzięki nowym rozwiązaniom do przemysłu ma trafić więcej pełnowartościowego drewna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
Miks
1 tyg. temu
Blokada
Miks
1 tyg. temu
Blokada
Brawo!!!
1 tyg. temu
Ministra henia kluska z baraku niech zaczyna się bać! Telewizja REPUBLIKA już dostępna w całej Polsce! Na kanale 51! Nareszcie naród dowie się prawdy!
XXL
1 tyg. temu
A do tych niedobrych Niemców za PiSu - SolPol szło aż miło. Tak ich nienawidzą, że handlowali aż miło. Narodzie przebudź się. Agenda Moskwy rządziła nami.
Lesly
1 tyg. temu
Łże,i zgubi nas kosztami EBD
...
Następna strona