Z danych GUS wynika także, że inwestycje w I kw. wzrosły o 4,3 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 6,6 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 13,2 proc. rdr.
Z konsensusu przeprowadzonego przez PAP Biznes wynika, że rynek oczekiwał w I kw. wzrostu inwestycji o 5,0 proc. rdr, konsumpcji prywatnej o 7,5 proc. rdr i popytu krajowego o 10,2 proc. rdr.
"GUS potwierdził, że w I kwartale PKB wzrósł o 8,5% r/r, przy umiarkowanym wzroście inwestycji (4,3% r/r) i hamowaniu konsumpcji (6,6% r/r). To, co zwraca uwagę, to monstrualny wkład zmiany zapasów (7,7 pkt. proc.). Będziemy w tym cyklu spadać z bardzo wysokiego konia" - czytamy w komentarzu banku Pekao.
PKB Polski w I kw. 2022 r. Dane GUS
W ocenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego wzrost taki wzrost PKB to efekt powiększania zapasów przez przedsiębiorstwa. "Wydatki konsumpcyjne i inwestycje rosły wolniej od PKB. Dodatkowo na wynikach negatywnie ciążył deficyt w handlu zagranicznym" - czytamy.
Eksperci banku ING wskazali w swojej ubiegłotygodniowej analizie, że warto nacieszyć się taką dynamiką PKB. "Naszym zdaniem długo takiej nie zobaczymy" - zauważyli.
"W kolejnych kwartałach widzieć już będziemy coraz niższą dynamikę PKB, choć wzrost za cały rok wciąż będzie naprawdę przyzwoity (czujemy się komfortowo z naszą prognozą 4,8% r/r). Kolejny rok już tak optymistyczny nie będzie" - dodali.