Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Biedronka wprowadzi opłatę. Nawet 1 zł od sztuki. To wymóg

262
Podziel się:

Biedronka od 2025 r. w sklepach wprowadzi system kaucyjny. Klienci zapłacą dodatkową opłatę za opakowania, która będzie zwracana przy oddaniu pustych butelek i puszek. To element ogólnopolskiego systemu mającego zwiększyć poziom recyklingu. Podobne rozwiązania mogą wprowadzić też inne sieci.

Biedronka wprowadzi opłatę. Nawet 1 zł od sztuki. To wymóg
Nowa opłata możliwa od 2025 r. (East News, Karol Makurat/REPORTER)

W ramach nowego systemu kaucyjnego, który wejdzie w życie w 2025 roku, sieć Biedronka wprowadzi dodatkowe opłaty za opakowania. Klienci będą musieli uiścić kaucję, która zostanie im zwrócona przy oddaniu pustych opakowań.

System kaucyjny obejmie różne rodzaje opakowań. Za jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych o pojemności do 3 litrów kaucja wyniesie 50 groszy. Taka sama kwota będzie pobierana za puszki o pojemności do 1 litra. W przypadku wielorazowych butelek szklanych o pojemności do 1,5 litra kaucja wyniesie już 1 zł.

Warto zauważyć, że Polska jest drugim krajem po Niemczech, który wprowadza takie przepisy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gala Samochodu Roku Wirtualnej Polski 2024

Biedronka będzie pobierać taką opłatę. Wymóg

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że wydano już dwie zgody na utworzenie operatorów systemu kaucyjnego. Decyzje te dotyczą producentów napojów bezalkoholowych oraz piwa, co wskazuje na postęp w przygotowaniach do wdrożenia nowego systemu.

Polska musi przetwarzać więcej odpadów

Głównym celem wprowadzenia systemu kaucyjnego jest zwiększenie liczby opakowań podlegających recyklingowi, co w konsekwencji ma ograniczyć ilość odpadów. Zgodnie z nowymi przepisami, od 2025 roku przedsiębiorstwa wprowadzające na rynek opakowania objęte systemem kaucyjnym będą zobowiązane do odzyskania 77 proc. z nich. Ten cel ma zostać podwyższony do 90 proc. trzy lata później.

Biedronka jednym z liderów rynku. To największa sieć handlowa w Polsce, której historia sięga 1995 roku. Została przejęta przez portugalską grupę Jerónimo Martins.Obecnie sieć posiada ponad 3000 sklepów w Polsce i jest jednym z największych pracodawców w kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(262)
Puk puk
3 godz. temu
Gdyby ludzie byli swiadomi jak bardzo niszczą środowisko odpadami to segregowali by śmieci i system kaucyjny nie był bybpotrzebny. Jednak jest to myslenie zyczeniowe i póki co ignorancja i zaścianek żądzą w temacie.
Michał
3 godz. temu
Pomysł nie jest zły. Wiadomo na początku trzeba się będzie przyzwyczaić tak jak było ze sklepami zamkniętymi w niedzielę. Natomiast aby to miało służyć słusznej sprawie czyli aby śmieci nie lądowały w lasach czy w jeziorach to musi to być dobrze zorganizowane. Nie może być tak że każda sieć sklepów wprowadza swój system. System musi być jednolity. A nie że kupię cole w Biedronce to będę mógł tylko w Biedronce oddać. Do tego jeszcze może posiadać paragon zakupu. Musi być tak że mogę oddać butelki w dowolnym sklepie bez żadnych paragonów itd Jeżeli będzie inaczej to znaczy że chodzi tylko o pieniądze...
Maxiu
4 godz. temu
Dno i 5 metrów mułu … już kiedyś to grali. Znowu chcą wszystkich doić na kasę pod pretekstem tzw pseudoekologii
Zlosliwy
10 godz. temu
Skoro jest wymóg to dlaczego inne kraje tego nie robią? Nie dość,że teraz 🐞 zawalona paletami i klienci się nie mieszczą to jak dojdzie zbieranie pustych butelek i puszek to będzie cyrk na maksa. I co,pewnie trzeba będzie paragony nosić, uważać żeby butelki i puszki nie zgnieść bo nie przyjma
Antyk
11 godz. temu
Haha najpierw nie postawią urządzenia do odbioru
...
Następna strona