Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Branża turystyczna nadal potrzebuje pomocy

32
Podziel się:

Biznes turystyczny wciąż wisi na włosku. Branża wraz z rządem musi wypracować kolejne programy pomocowe, a w szczególności plan na czas po pandemii, by móc się podnieść.

Choć gospodarka jest odmrażana, biznes turystyczny nadal tonie.
Choć gospodarka jest odmrażana, biznes turystyczny nadal tonie. (Wikimedia Commons)

Samo odmrażanie działalności to za mało, by uratować turystykę, ta wciąż jest na granicy upadku. Potrzebne są kolejne transze pomocy finansowej i kilkuletni plan odbudowy, wypracowany wspólnie przez branżę i rząd - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Choć gospodarka jest odmrażana, biznes turystyczny nadal tonie. 60 proc. hoteli dalej jest zamkniętych, a w dużej części tych, które się otworzyły zajętych jest 6-7 proc. miejsc. Do tego zamarła turystyka przyjazdowa, w której to byliśmy liderem. Polscy przewoźnicy autokarowi wożący turystów zagranicznych od połowy lutego nie realizują żadnych zamówień, a najbliższe zlecenia mają zaplanowane na kwiecień 2021 roku.

Zamrożony nadal jest sektor organizowania wydarzeń, konferencji i targów. A firmy nie wiedzą, czy w kolejnych miesiącach będą mogły liczyć na wsparcie państwa. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" Ireneusz Węgłowski, prezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego i wiceprezes Orbisu podkreśla, że jeśli nie będzie przedłużenia rządowej pomocy, w końcu czerwca zaczną się zwolnienia.

Zobacz także: Obejrzyj: Polacy szturmują Bałtyk. "Wszyscy są złaknieni wyjazdu"

Pod koniec maja grupa 31 organizacji zaapelowała o pilną pomoc do rządu, pisząc o tym w liście otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego. Przedstawiciele szeroko rozumianej branży turystycznej ostrzegają, że osłabienie tego sektora otworzy go na zagraniczne przejęcia.

Organizacje turystyczne powołały nawet sztab kryzysowy. Domaga się powołania międzyresortowego zespołu, który miałby opracować dodatkowy pakiet pomocowy i pięcioletni plan odbudowy polskiego przemysłu turystycznego.

Chodzi m.in. o uruchomienie kolejnych transz pomocy finansowej, jeśli spadek sprzedaży będzie się utrzymywał powyżej 6 miesięcy, pełne gwarancje Banku Gospodarstwa Krajowego dla linii kredytowych, wydłużenie postojowego ZUS do końca 2020 r., upublicznienie założeń wprowadzenia tzw. bonu turystycznego. Wciąż kluczowym problemem są też zamknięte granice i ograniczenia w ruchu lotniczym.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(32)
ONA
4 lata temu
Przez pięć lat jeździłam z rodziną nad morze do jednej pani, gdzie za nocleg płaciliśmy 180zl na dobe w tym roku na m-c sierpień zawołała nam 260zl to o czym my w ogóle rozmawiamy?Jak ma być dobrze jak taka drożyzna. Więc odłożę kasa i za rok wesprze turystyka Chorwacką. Taka sytuacja!
OTWORZYCGRANI...
4 lata temu
a wystarczyłoby otworzyć granicę
maciej
4 lata temu
Od 10 dni szukamy ze znajomymi willi do wynajęcia, 6 dorosłych, 7 dzieci. Ceny za tydzień? Od 10K pln, nierzadko 18-20K pln za ciekawszą lokalizację. W Polsce, za dom. Za tydzień. Obłęd.
Michał Z
4 lata temu
targi są odmrożone i niebawem pierwsze wydarzenia będą organizowane, więc nie wiem czemu piszecie że są zamrożone?
Gonić to
4 lata temu
Gonić darmozjadów i tak już rzad zrobił firmom miliardowe prezenty!!!A 50 procent tych film to zwykli kombinatorzy nawet złodzieje!!!Dostają pieniądze a ludzi i tak zwalniają albo biorą pieniądze i zamykają biznesy,!!!Ja straciłem pracę i guzik z tego mam ale też nie mam pretensji do rządu bo to nie on tego wirusa stworzył!!!a te darmozjady kombinatorzy chcą wyłudzać kolejne pieniądze od rządu które i tak będą płacić zwykli biedni Polacy!!!
...
Następna strona