Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

W końcu. Dziś premier powie, co z CPK

46
Podziel się:

Premier Donald Tusk, wraz z innymi przedstawicielami rządu, ma zakomunikować w środę na konferencji prasowej decyzję ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Wszyscy zainteresowani poznają nasze plany i to w szczegółach, w detalach - zapowiadał szef rządu.

W końcu. Dziś premier powie, co z CPK
Premier Donald Tusk (Licencjodawca, KPRM)

O tym, że do końca czerwca zaprezentowana zostanie przyszłość polskich przedsięwzięć kolejowych oraz lotniczych, w tym Centralnego Portu Komunikacyjnego, premier Donald Tusk mówił na początku miesiąca.

- Wszyscy zainteresowani poznają nasze plany i to w szczegółach, w detalach (...), tak żebyście państwo zobaczyli wszystko, jak pod mikroskopem, jaka przyszłość czeka tę inwestycję - zapowiadał wówczas szef rządu.

Podsekretarz stanu w KPRM Agnieszka Rucińska przekazała, że premier Donald Tusk, wraz z innymi przedstawicielami rządu, wystąpią na konferencji prasowej, na której zakomunikują decyzję ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprawdzam smartphone POCO

Kluczowe procesy nie zostały zatrzymane

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek, pytany w poniedziałek przez dziennikarzy o przyszłość CPK podkreślał, że rząd nie rezygnuje z projektu, ale go urealnia.

Wszystkie kluczowe procesy nie zostały zatrzymane, dalej optymalizujemy projekt części lotniskowej, czyli budowy lotniska. Optymalizujemy część kolejową, czyli absolutnie nie można powiedzieć, że rezygnujemy z tego projektu, my go tylko urealniamy – mówił.

Doprecyzował, że "urealnienie" projektu CPK ma dotyczyć m.in. liczby pasażerów, przebiegu tras i kolejności realizacji poszczególnych tras kolejowych. Przekazał, że nowej koncepcji można się spodziewać "na dniach".

Realny termin to 2035 r

Pod koniec kwietnia br. Polskie Port Lotnicze podały, że realnym terminem, kiedy CPK zacznie funkcjonować, jest 2035 r. Oceniły, że podawana przez poprzednie władze data 2028 r. "była myśleniem życzeniowym".

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma zostać wybudowany Port Lotniczy, który w pierwszym etapie byłby w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwiłyby przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK zaplanowano Airport City, w skład którego weszłyby m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe.

Spółka CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, jest zaliczona do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(46)
Jan Olszewski
6 dni temu
Tuska należy oceniać nie po tym co mówi, wiele obiecując, lecz po tym co robi.
No mercy
6 dni temu
Już dawno przyszedł czas, w którym trzeba się bać. Bać się władzy, która może zrobić wszystko z człowiekiem, może wywrócić życie do góry nogami, wyrugować, zabrać dom i ziemię za groszowe odszkodowanie... Tak sobie prawo ustawili, że im wszystko wolno. Wyrzucą z domu teraz, zapłacą w grudniu popołudniu, jak im będzie wygodnie. Spaskudzą życie hałasem i smogiem...Polska to kraj w którym planowanie przestrzenne praktycznie nie działa, więc nikt nie może być pewny swojej własności. Bójcie się wielkich inwestycji, bo jeżeli was będą dotyczyć, władza zgniecie was jak robaki. Liczą się tylko interesy i bandyckie procedury, ludzie natomiast to upie rdliwy problem do rozwiązania jak najmniejszym kosztem.
131 mld
6 dni temu
131 mld na CPK i procedura nadmiernego deficytu... Ciekawy dysonans, prawda? Jaka perspektywa? Cięcie wydatków społecznych, na służbę zdrowia i wieloletnie zamrożenie płac w budżetówce? A może wzrost stawki VAT do 30 %? Każdy podatnik chętnie wyskoczy z kilkudziesięciu tysięcy na ten chory projekt! Te pieniądze mogłyby pójść na jakieś sensowne i, przede wszystkim, etyczne cele. Powtarzam, tyle nas biesiada nowej ekipy ma kosztować...131 mld.
realista
7 dni temu
Nie będzie bo Polacy wolą elektrownie, a nie piąte lotnisko w okolicach Wawy. Ta prymitywna narracja antyniemiecka że lotnisko jest już w Niemczech, przestała być irytująca teraz już jest nudna. Cechuje ludzi którzy nic merytorycznego nie mają do przekazania, a bazują tylko na podstawowych,, populistycznych hasłach.
Suweren
7 dni temu
Nie będzie CPK, bo Niemcy nie chcą.
...
Następna strona