Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Budżet 2025. Rząd ujawnia kluczowe założenia

141
Podziel się:

W czwartek Rada Ministrów przyjęła założenia projektu budżetu państwa na rok 2025. Oto czego spodziewa się gabinet Donalda Tuska w polskiej gospodarce w przyszłym roku.

Budżet 2025. Rząd ujawnia kluczowe założenia
Budżet 2025. Rząd ujawnia kluczowe założenia projektu (PAP, Radek Pietruszka)

W bieżącym i kolejnym roku spodziewane jest wyraźne ożywienie gospodarcze przy znacznie niższej inflacji. Produkt Krajowy Brutto wzrośnie realnie z 3,1 proc. w 2024 roku do 3,7 proc. w 2025 roku - zakłada rząd. "Wpływ na to będzie miała spadająca inflacja, powrót do wyraźnie dodatniej dynamiki płac realnych, wspieranej przez podwyżki płacy minimalnej oraz wynagrodzeń w sektorze publicznym. Wzrost PKB będzie dodatkowo pobudzany przez rozpoczęte inwestycje w ramach KPO" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej Rady Ministrów.

Według założeń rządu w 2025 roku inflacja wyniesie średnio 4,1 proc. wobec 5,2 proc. w 2024 roku. Stopa bezrobocia na koniec 2025 roku ma wynieść 4,9 proc., a przeciętne wynagrodzenia w gospodarce narodowej wzrosną w 2025 roku o 7,1 proc. W ujęciu realnym, czyli po uwzględnieniu inflacji, wzrost wynagrodzeń w 2025 roku wyniesie 2,9 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Gala Samochodu Roku Wirtualnej Polski 2024

Zgodnie z procedurą przyjmowania budżetu, rząd do 15 czerwca każdego roku kieruje założenia projektu budżetu państwa na następny rok do Rady Dialogu Społecznego. Czwartkowe posiedzenie Rady Ministrów było więc już ostatnią okazją, by przyjąć ten projekt.

Co rząd zapisał w wieloletnim planie finansowym

W ubiegły piątek wiceminister finansów Jurand Drop zapowiadał, że założenia makroekonomiczne do budżetu na 2025 r. będą bardzo podobne do tego, co zostało opublikowane w wieloletnim planie finansowym państwa.

Według wieloletniego planu finansowego państwa w 2025 r. PKB ma wzrosnąć o 3,7 proc., a średnioroczna inflacja ma wynieść 4,1 proc. Przyjęto, że stopa bezrobocia według metodologii BAEL ma wynieść 2,7 proc., nominalny deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych ma sięgnąć 4,4 proc. PKB, a dług sektora finansów publicznych ma wynieść 57,3 proc. PKB.

- W ciągu ostatnich tygodni od opublikowania wieloletniego planu finansowego państwa nie pojawiły się jakieś nowe dane, które gruntownie zmieniałyby naszą sytuację i naszą wiedzę o tej sytuacji - mówił w ubiegły piątek wiceminister Drop.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(141)
Józek
2 tyg. temu
Ja rdzawemu nigdy nie wierzyłem i mu nigdy nie uwierzę. A ty?
hahaha
2 tyg. temu
Tak będzie dobrze szczawiu i mirabelek nie zabraknie.
Koalicja 13 g...
2 tyg. temu
No już teraz 4% dla budżetówki przy inflacji 7%. Bo tak wystrzeli podwyżkach od 1 lipca zapewne ma 2026 20 27 zamrożą pensję a inflacja będzie na poziomie około czterech pięciu procent do tego wtedy zaczną się opłaty CO2 od gazu węgla i wtedy będzie kwik, rudy zdrajca dał wam podwyżki 20%. A ja mówiłem raz da a później zamrozi no i się nie spełnia, jak to było przez 8 lat jego rządów płacę budżetówce były zamrożone 8 lat, ale lemingi wszystko łykną w tvn-ie wam wytłumaczą że to dla waszego dobra macie być biedni i płacić na niemca
Qba
2 tyg. temu
Za jego rządów to już miało być dobrze i jak jest każdy widzi!
Joe
2 tyg. temu
Rzadza 7 miesiecy a juz zadluzenie wzrasta 4krotnie szybciej niz za Pis Jak sie porowna poprzedni okres rzadow PO i Pis to za PO zadluzenie wzroslo 4krotnie wiecej a wtedy nie bylo 500 plus, 13 i 14 budzet obrony byl o 2/3 mniejszy?????
...
Następna strona