Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Ceny mieszkań się nie zatrzymują. W sierpniu kolejny skok

47
Podziel się:

Ceny transakcyjne mieszkań rosły już czwarty miesiąc z rzędu – pisze "Puls Biznesu". Deweloperzy i inwestorzy nie nadążają z budową nowych lokali względem zainteresowania Polaków. Do kupowania zachęcają nas m.in. tańsze kredyty związane z obniżką stóp procentowych i malejącym WIBOR-em.

Ceny mieszkań się nie zatrzymują. W sierpniu kolejny skok
Ceny mieszkań w sierpniu rosły czwarty miesiąc z rzędu. Zwiększone zainteresowanie ze względu na obniżkę stóp procentowych i malejący WIBOR (money.pl, KI-B)

Indeks urban.one opracowany przez Cenatorium dla "PB" i serwisu bankier.pl w sierpniu wzrósł o 0,5 pkt do 108,54 pkt. "To jego najwyższy skok w górę od stycznia 2022 r." – pisze dziennik.

Ceny mieszkań się nie zatrzymują

Na wzrost ten wpływa przede wszystkim rynek warszawski. W stolicy wartość indeksu wzrosła o 0,66 proc. W pozostałych dużych miastach rósł on już wolniej, bo o 0,35 pkt.

Większość ekspertów Cenatorium spodziewa się, że w ciągu najbliższego pół roku mieszkania nadal będą drożały. Spodziewa się tego dwie trzecie z nich. Co czwarty z kolei jest zdania, że ceny się ustabilizują. Jedynie 8 proc. zachowuje optymizm i uważa, że pojawią się przeceny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Decyzje polityczne". Co dalej z zakazem aut spalinowych po 2035 roku?

Co istotne, rosły ceny ofertowe mieszkań na niemal wszystkich rynkach badane przez analityków w ramach indeksu szybkiego. W Warszawie te z rynku pierwotnego podrożały o 5,3 proc. w stosunku do lipca, natomiast z rynku wtórnego – o 4,9 proc.

Jeśli chodzi o rynek pierwotny, to najwyższy wzrost cen widać w Poznaniu, gdzie pierwsi właściciele musieli płacić o 11 proc. więcej. Potaniały natomiast lokale w ŁodziGdyni, co związane było ze wprowadzeniem do oferty większej liczby tańszych lokali.

Malejące stopy i WIBOR zachęcają

Podaż nie nadąża za popytem. Eksperci Cenatorium, cytowani przez "PB", podkrślają, że w sierpniu rozpoczęto budowę prawie 18 tys. mieszkań. To o 11 proc. mniej w porównaniu z poprzednim miesiącem, lecz zarazem o 39,4 proc. w porównaniu do sierpnia 2022 r.

Popyt natomiast utrzymuje się na wysokim poziomie. W ostatnim miesiącu wakacji banki udzieliły 13,3 tys. kredytów mieszkaniowych – wynika z danych BIK. To o 98,6 proc. więcej niż 12 miesięcy wcześniej.

Wrześniowa obniżka stóp procentowych oraz spadający wskaźnik WIBOR powodują, że zdolność kredytowa przeciętnego Kowalskiego rośnie. Rosnące wynagrodzenia i niskie bezrobocie wraz z hamującą inflacją przyczyniają się do tego, że Polacy chętniej sięgają po kredyty mieszkaniowe. Nie bez znaczenia pozostaje wpływ rządowego programu Bezpieczny kredyt 2 proc., który bardzo mocno stymuluje rynek. Poprawa sytuacji rynkowej sprzyja podnoszeniu cen nieruchomości wystawionych na sprzedaż zarówno na rynku pierwotnym, jak wtórnym – tłumaczy Małgorzata Wełnowska, starsza analityczka ds. rynku nieruchomości Cenatorium, cytowana przez "PB".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(47)
WYRÓŻNIONE
ziew
12 miesięcy temu
to wszystko wyglada na jeden wielki przekret. W porownaniu z innymi krajami Polska nie jest zadnym atrakcyjnym miejscem do mieszkania ani pod wzgledem naturalnym ani cenowym o takiej Warszawie czy Krakowie nie wspomne, to nie sa zadne metropolie z wyjatkiem zabytkow w Krakowie nie ma tam kompletnie nic ciekawego tym bardziej atrakcyjnego. Baltyk wyglada jak martwe bajoro a cale wybrzeze jest kompletnie nieciekawe zas ceny tu i tam niebotyczne. Ceny w Polsce sa sztucznie zawyzone ktos was niezle robi w konia.
Kama
12 miesięcy temu
Mieszkań tak brakuję że w moim bloku w którym mieszkam od 5lat gdzie jest 90 mieszkań ok 30 stoi pustych od 5lat, stan surowy. Podobnie jest w bloku obok. Mieszkam w Poznaniu
Maniek
12 miesięcy temu
Polska - najwięcej naganiaczy, naciągaczy i cwaniaków. Kraj cudów, a wszystko to pod płaszczykiem prawa i sprawiedliwości.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (47)
Kosmo
11 miesięcy temu
Że względu na niską ilosć udowanych mieszkań .Powinno się wprowadzić wyższą konkurencję. Może sprowadzić firmy budowlane z zagranicy aby budowały według dyspozycji Państwa. I za państwowe pieniądze. Jak macie lepsze rozwiązania to piszcie. Bo Polaków i rodzin ubywa z powodu braku mieszkań, które są w zasięgu realnym obywateli.
Hana
11 miesięcy temu
Jako absolwentka Studium Pracowników Medycznych i Społecznych pracuję zawodowo jako Technik farmaceutyczny, więc dobrze zarabiam. Miałam możliwość kupić mieszkanie już kilka lat po wejściu na rynek pracy, więc tym bardziej to doceniam.
Adam
12 miesięcy temu
Kilka lat temu się przebranżowiłem i zacząłem karierę w Phinance. Dzięki tej decyzji mam pracę w elastycznych godzinach i z dobrymi zarobkami, co miało wpływ na możliwość wzięcia kredytu i kupno mieszkania. Mega to doceniam i cieszę się, że wtedy postawiłem na zmianę.
Htesvh
12 miesięcy temu
Straszne majątki powstają na windowaniu cen.
Figo
12 miesięcy temu
Na wynam trzeba te mieszkania wybudowac to jedno,a drugie o wysokosci czynszu decyduje rynek a te sa u nas bardzo wysokie i prawo trzeba tak zmienic aby mozna bylo nie uczciwych najemcow szybko eksmitowac.
...
Następna strona