Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Ceny ogrzewania w górę. Branżę czekają gigantyczne zmiany

10
Podziel się:

Nawet 100 mld zł będzie musiała wydać branża ciepłownicza, żeby sprostać wyzwaniom, które stawia przed nią nowa polityka energetyczna Polski. Do 2040 roku koniec z produkcją energii z węgla.

Ceny ogrzewania w górę. Branżę czekają gigantyczne zmiany
Polskie ciepłownie czeka rewolucja (Pixabay)

Jak pisze "Rzeczpospolita", polskie ciepłownie raczej pozytywnie oceniają nową politykę energetyczną. Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu przyjął ją rząd.

Jednym z głównych zapisów dokumentu jest rezygnacja z węgla do 2040 roku. Po tym terminie do polskich domów już nie będzie płynęła energia elektryczna, wytworzona właśnie ze spalania tego surowca. Dziś węgiel odpowiada aż za 71 proc. wyprodukowanej w ciepłowniach energii.

Firmy już się do tego przygotowują. Muszą tak zmienić instalacje, żeby ciepło produkować już tylko z innych źródeł.

Zobacz także: Odejście od węgla to droższy prąd? Były minister obala mity

Jakich? Przede wszystkim gaz, ale nie tylko. "Rz" pisze chociażby o "wykorzystaniu wielkoskalowych pomp ciepła (w połączeniu z OZE, np. fotowoltaiką), biometanu i biogazu, ciepła odpadowego (z instalacji przemysłowych lub systemów kanalizacji), kolektorów słonecznych, geotermii, odpadów komunalnych i kotłów elektrycznych".

Inwestycje muszą kosztować. Zdaniem ekspertów Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie - nawet 100 mld zł na przestrzeni 20 lat. Zdecydowana większość to nowe źródła ciepła, ale sporo trzeba też będzie wydać na modernizację sieci ciepłowniczej.

Branża liczy też na "urealnienie" taryf. Mówiąc wprost: czekają nas podwyżki. Skoro firmy muszą inwestować, to będą musiały zwiększyć przychody. A jedynym sposobem jest zwiększenie stawek za ciepło. Szczególnie że Polacy zużywają go coraz mniej. Choćby ze względu na termomodernizację budynków czy zmiany klimatyczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
energetyka
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
rol
3 lata temu
Kuzwa ...jeden wiatrak wytwarza energie jakieś 2 megawaty ,zamiast do sieci to niech podgrzewa wodę .....
Kazik
3 lata temu
To było do przewidzenia zmusič ludzi do korzystania z ciepłowni i gazu a teraz was mamy w garšci będziecie plakać i płacić.
dziobak
3 lata temu
Komu sprzedali elektrociepłownie za groszę .Zyski w kieszeń a na modenizacje zero za co płacimu czy nie czasem za ciepło i przesył. Ktoś nas zrobi w balona. Czysty i oczywisty zysk poszedł do frm Niemieckich Francuskich bo przeciez Balcerek stwierdził że nie opłacalne. Teraz po tylu latach ekspluatacji bez żadnej modernizacji sieci ciepłowniczej mamy płacić wymianę sieci ciepłowniczej czy ktoś kpi z nas.
Qwerty
3 lata temu
A gdzie są zyski które były chyba przeszły do o rydzyka w polsce tylko podwyzki
100
3 lata temu
Wiedzieli o tym jak wchodzili do uni.15 lat już zmarnowali a teraz zmarnują następne 15 a na koniec będą gigantyczne kary za które zapłaci kto.nawet nie trzeba zgadywać.