Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Ceny prądu zostaną zamrożone. Sejm przyjął ustawę

6
Podziel się:

Ceny prądu pozostaną zamrożone na cały 2019 rok. W czwartek wieczorem Sejm przegłosował przepisy przygotowane przez resort energii. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Sejm przyjął w czwartek ustawę zamrażającą ceny prądu w 2019 roku
Sejm przyjął w czwartek ustawę zamrażającą ceny prądu w 2019 roku (WP.PL)

W czwartkowym głosowaniu projekt poparło 259 posłów, przeciw było 145, a 22 wstrzymało się od głosu.

Przepisy trafią teraz do Senatu. Minister Tchórzewski podczas posiedzenia komisji podkreślał, że wciąż trwa dialog na temat cen prądu z Komisją Europejską.

- Staramy się żeby to wyszło i powoli nam to wychodzi - mówił, cytowany przez PAP. - Mamy sporo czasu, by pomyśleć, jak poradzić sobie z problemem cen energii w 2020 r.

Ceny zostaną zamrożone od lipca dla gospodarstw domowych, samorządów, mikro i małych firm oraz szpitali.

Średnie i duże firmy rekompensatyotrzymają na zasadach pomocy de minimis. Czyli najpierw firma płaci rachunek według podwyższonych stawek, a potem występuje o rekompensatę.

Podczas posiedzenia komisji minister energii Krzysztof Tchórzewski tłumaczył, że dzięki obniżce akcyzy i opłaty przejściowej przedsiębiorcy zaoszczędzili 4 mld zł.

Zobacz także: Obejrzyj też: Po uwolnieniu cen prądu wzrost kosztów nawet o połowę

- Połowa kosztów rekompensujących możliwość podwyżki cen energii została już uwzględniona na stałe w obniżeniu akcyzy i radykalnym obniżeniu do 5 proc. opłaty przejściowej - mówił.

By zamrożenie cen energii było możliwe, ustawa o cenach prądu musi zostać znowelizowana podczas posiedzenia Sejmu 12-14 czerwca. Stosowne rozporządzenie ma się natomiast pojawić na początku lipca.

Z wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli resortu energii wynika, że pierwsze rekompensaty powinny być wypłacone ok. 20 sierpnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Janusz40
5 lata temu
Koszty wytwarzania prądu rosną, ale fakt ich skokowego wzrostu (o ok 50 %), to wynik bzdurnego i skrajnie niesprawiedliwego pakietu ENERGETYCZNO- klimatycznego, który podpisał D. Tusk uzyskując (jakże cenne) klepnięcie w plecy przez sprawującego wówczas prezydencję UE - Sarkozy'ego. Skutki działania owego pakietu (konieczność zakupowania bzdurnych "pozwoleń na emisję CO2), to właśnie obecna podwyżka cen energii elektrycznej. Ów pakiet nie przewiduje konieczności zakupów pozwoleń na emisję CO2 od wszelkich jego źródeł powstawania, tylko od emisji z "wielkich instalacji przemysłowych" (czytaj od elektrowni węglowych). F. GB. I emitują ok 1,5 razy więcej CO2 niż Polska (każde z nich), D nawet 2,5 razy więcej (Niemcy mają też elektrownie węglowe - więc muszą też kupować). Ale wszystkie inne państwa nie mające elektrowni węglowych emitują bezkarnie o wiele większe ilości CO2 niż Polska i nic nie płacą. O rzeczywistych "globalnych trucicielach"n - Chinach, US, Rosji Indiach, Brazylii - nie wspomnę - oni tych "pozwoleń..." nie kupują. "Uwolnienie" cen prądu dla zakładów przemysłowych oznacza znaczące podrożenie produkcji - przegramy w konkurencji nawet z Ukrainą - tam będzie lokował inwestycje międzynarodowy kapitał. Jedynym racjonalnym i niezbędnym rozwiązaniem jest renegocjacja owego pakietu, lub zawieszenie jego działania. Zgodnie z układami paryskimi, które uwzględniają np. zalesienie - powinna być pohamowana podwyżka cen energii elektrycznej - niestety tego nie widać. Potrzebne jest bardziej radykalne działanie...
Seb
5 lata temu
Po wyborach pójdzie w górę o kilkaset procent standardowa zagrywka
zenobiusz
5 lata temu
Byle w roku wyborczym. Władza stanie na głowie, żeby wybory wygrać. Potem może być różnie.
Zenek
5 lata temu
Na tej stronie :) [ … cena-pradu,pl … ] macie pełne ceny prądu za 1 kWh w PL
Simba
5 lata temu
Ceny zamrożone na okres wyborów parlamentarnych, ciekawe co będzie później. Przecież nie da się w nieskończoność podwyższac deficytu.