Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Zmiany w cenach wody. Powyżej trzeciego metra sześc. będzie drożej

601
Podziel się:

Resort infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zaopatrzeniu w wodę: pierwszy metr sześcienny ma być za 1 zł, dwa kolejne w niższej cenie, a za czwarty i następne trzeba będzie zapłacić więcej - poinformował w poniedziałek wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski.

Zmiany w cenach wody. Powyżej trzeciego metra sześc. będzie drożej
Rząd szykuje zmiany w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę (Adobe Stock, Nyo009)

- Chcemy w sierpniu zakończyć uzgodnienia międzyresortowe i przeprowadzić na ten temat rozmowy z samorządami. Jestem przekonany, że jest szansa, żeby projekt nowelizacji późną jesienią trafił do Sejmu - powiedział wiceminister infrastruktury w Polskim Radiu 24, odnosząc się do nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kto zapłaci akcyzę za elektryki? Adam Sikorski w Biznes Klasie.

Ma być jak w Europie

Jak przekazał Przemysław Koperski, resort przewiduje rozwiązania pomocowe, które mają zapewnić minimum wody pitnej za symboliczny jeden złoty.

Tysiąc litrów to gwarancja dostępu do bezpłatnej wody pitnej dla każdego Polaka. Chcemy, żeby nie było bariery ekonomicznej dla nikogo, a jest różnie. Niektórzy z nas zużywają wody więcej, a niektórym jej brakuje. Chcemy zachęcić Polaków, żeby korzystali z wody z kranu zamiast butelkowanej. Chcemy też, żeby w hotelach, restauracjach, kawiarniach był dostęp do bezpłatnej wody pitnej, tak jak to się dzieje w Europie - podkreślił wiceminister.

- Kolejne dwa metry (sześcienne - przyp. red.) mają kosztować mniej. Jeżeli ktoś zużywa powyżej trzech metrów sześciennych na osobę, musi być przygotowany na wyższe rachunki, bo cały system musi się bilansować. Ci, którzy nie podchodzą w sposób oszczędny do korzystania ze wspólnych zasobów wodnych, będą musieli zapłacić więcej. Trzy metry (sześcienne) na osobę to standard, w którym każdy może komfortowo funkcjonować - zaznaczył Koperski.

Dodał, że opłaty za wodę mają być skonstruowane tak, by zachęcać do jej oszczędzania.

Taryfy wrócą do samorządów

Wiceszef resortu w rozmowie z Polskim Radiem ocenił też, że kompetencja ustalania opłat za wodę została kilka lat temu "skradziona" samorządom.

- Samorządowcy słusznie argumentowali, że jeśli odpowiadają za kwestię dostarczania wody, bezpieczeństwo i inwestycje, to powinni mieć również wpływ na kształtowanie taryf. Nowelizacja ustawy przewiduje przeniesienie tej kompetencji na poziom gmin - przekazał wiceminister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(601)
1075
1 tyg. temu
Bandyci a nie resort !!! Komu sprzedali POLSKIE WODOCIĄGI I WODĘ!!!!
politolog40+
1 tyg. temu
Szybki prysznic da się zrobić za pomocą 20-40 litrów wody. Kąpiel w wannie 100-200 litrów wody. Ile wanien ludzie oddadzą na złom obniżając już niską cenę stali ?
Goj
2 tyg. temu
Polskie wody są w rękach żydowskiej spółki Tahal . Czy już wiecie dlaczego są machlojki odnośnie "darmowej wody" dla Polaków?
Bojar58
2 tyg. temu
4,5 m3 to ryczałt jaki stosowano gdy nikt jeszcze nie posiadał licznika wody. To jest 150 litrów na dobę . Oprócz pakietu węglowego bedzie pakiet wodny tak wybraliscie to nie narzekajcie
Łupek
2 tyg. temu
Na studiach z MAKROEKONOMII uczyli że wszelkie ULGI są w celu ... MAKSYMALIZACJI ZYSKU. Ktoś na tym zarobi. Taki METR PLUS, ty zapłacisz za innych z nawiązką jak przekroczysz.
...
Następna strona