Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Ceny żywności poszybowały w górę. Z tym problemem mierzy się cały świat

31
Podziel się:

W maju ceny żywności na świecie osiągały poziomy nie widziane od dekady. Są o około 27 proc. wyższe niż w latach 2014-2016. Eksperci wskazują na potężne podwyżki w przypadku np. olejów czy zbóż.

Ceny żywności poszybowały w górę. Z tym problemem mierzy się cały świat
Ceny żywności od roku idą systematycznie w górę (Adobe Stock | Statista, eldarnurkovic | Statista)

Ceny w Polsce rosną najszybciej od dekady. Jeśli przejrzymy statystyki GUS, okaże się, że wśród głównych rodzajów towarów i usług najmocniej w ostatnich latach zwiększyły się wydatki na żywność (o 35 proc.).

Jest to problem, który zdecydowanie przekracza granice poszczególnych krajów. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) wylicza specjalny indeks, obrazujący zmiany cen żywności na świecie. Najnowsze dane pokazują, że pandemia spowodowała prawdziwy wystrzał notowań.

W porównaniu ze średnimi cenami żywności na świecie w latach 2014-2016, teraz jest drożej o około 27 proc. A jeszcze tuż przed wybuchem pandemii na początku 2020 roku przebitka była zaledwie 2,5-procentowa.

Na wykresie wyraźnie widać, że w pierwszej fazie pandemii, szok wywołał spadki cen żywności. W drugiej połowie roku nastąpiło odbicie, ale dopiero od początku tego roku doszło do przyspieszenia podwyżek cen. Należy to wiązać z otwarciem gospodarek i nagłym wzrostem popytu.

Eksperci portalu Statista wskazują, że dane za maj okazują się najwyższe od prawie dziesięciu lat. W tym czasie w żadnym miesiącu ceny nie rosły równie szybko.

Podkreślają, że wzrost notowań indeksu cen żywności napędza m.in. mocno drożejący olej palmowy i zboża.

Zobacz także: Wysoka inflacja. Minister Semeniuk: Problem? Jaki problem?

"Sucha pogoda i zakłócenia produkcji spowodowane COVID-19 w połączeniu z wysokim globalnym popytem doprowadziły do ​​wyczerpania zapasów oleju palmowego, co z kolei podniosło ceny. Wraz z ponownym ożywieniem transportu popyt na biodiesel doprowadził do zwiększonego zapotrzebowania na olej sojowy. Oba wydarzenia spowodowały, że w maju ceny olejów roślinnych przekroczyły średnią z lat 2014-2016 o prawie 75 proc." - raportuje Statista.

W przypadku zbóż za potężnym wzrostem cen stoją m.in. Chiny, które zgłaszają ogromne zapotrzebowanie, a zwłaszcza na sorgo, jęczmień i kukurydzę. Pogarszające się perspektywy dla upraw w Ameryce Łacińskiej również przyczyniły się do wzrostu cen kukurydzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
Europejczyk
2 lata temu
Drożyzna to KANT UE kłamie i okrada obywateli
Polak
2 lata temu
Drogo nie kupuj
Bard
3 lata temu
PARAGONY GROZY PIS !!!
Trejder44
3 lata temu
Dobra wiadomosc dla Rosji , najwiekszego w Swiecie eksportera pszenicy !
Wieniawa
3 lata temu
Chłopie bierz się konkretnie do roboty , bo na ten czas bzdury opisujesz synu wiatru i kurzu .
...
Następna strona