Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Chińskie dane pokazują, że dużo łatwiej odmrozić produkcję niż konsumenta. Zobaczymy to też w Polsce

105
Podziel się:

Inwestorzy nie przestraszyli się największego od dekad spadku chińskiego PKB. Natomiast ciekawie prezentują się dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

PKB w Chinach w I kwartale spadł 6,8 proc. rdr.
PKB w Chinach w I kwartale spadł 6,8 proc. rdr. (PAP Codziennie, PAP, EPA, ROMAN PILIPEY)

W piątek poznaliśmy dane z chińskiej gospodarki. Chiński PKB spadł w I kwartale o 6,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.

- Był to prawdopodobnie pierwszy spadek PKB w Chinach od lat 70., a na pewno najgorszy kwartalny wynik od 1992, od kiedy istnieją porównywalne dane – zauważają ekonomiści z PKO BP.

Dodają, że epidemia koronawirusa i działania ograniczające jej rozprzestrzenianie mają wyraźny negatywny wpływ na chińską gospodarkę, który utrzymuje się również po zniesieniu ograniczeń.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Chińskie fabryki powróciły pod koniec marca do pracy, jednak rozprzestrzenianie się wirusa na świecie oraz słaby popyt konsumpcyjny powodują utrzymywanie się niepewności, co ogranicza inwestycje.

Chińska gospodarka skurczyła się po raz pierwszy od dekad, jednak patrząc na zachowanie najważniejszych indeksów akcji w Azji oraz w Europie w piątek, można odnieść wrażenie, że inwestorzy wcześniej uwzględnili już słabe dane z Chin w cenach.

Ciekawie prezentują się natomiast dane o chińskiej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Produkcja przemysłowa w lutym spadła o 13,5 proc., a w marcu już tylko o 1,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Natomiast sprzedaż detaliczna spadła w lutym o 20, proc., a w marcu aż o 15,8 proc.

- Wniosek? Dużo łatwiej odmrozić produkcję niż konsumenta. Zobaczymy to też w Polsce – oceniają analitycy mBanku.

Według ekonomistów z Credit Agricole, nawet zakładając stopniowy wzrost skłonności Polaków do konsumpcji w maju i w czerwcu, przeciętnie w II kwartale konsumpcja w naszym kraju spadnie o 20 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Spadek chińskiego PKB kwartał do kwartału wyniósł 9,8 proc. i był większy niż spadek rok do roku.

- Żeby w II kwartale poziom PKB był taki, jak w świecie bez pandemii, PKB musiałby wzrosnąć o ponad 14 proc. Szczątkowe dane, które mamy, wskazują że to się nie wydarzy - słaby popyt zewnętrzny i ostrożni konsumenci – oceniają analitycy Pekao.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(105)
Yesus
4 lata temu
Co za bzdura przecierz większość swiata wprowadziło restrykcje związane z cov19 jak je zniosą to wszystko wystrzeli do góry. Pomyśleć trochę zanim zaczniecie pisać bzdury a statystyki mozna manipulować jak się tylko chcę
Jareusz
4 lata temu
Jak ktoś jest w PIS temu kryzys i brak czegokolwiek NIE STRASZY. Władza sobie radzi lepiej niż komuniści w zaspokajaniu SWOICH POTRZEB
kolo
4 lata temu
gospodarkę tworzą ludzie a dokładnie popyt na towary i usługi. Jeśli zwykły obywatel traci pracę to nie kupuje, ergo przedsiębiorca zwija interes. Szkoda, że ani władza ani biznes nie chcą tego widzieć i zadbać nie o fabryki ale o niewolników w nich pracujących... Fajnie jest z dnia na dzień zwolnić człowieka z pracy ale to podcinanie gałęzi na której się siedzi bo ten pracownik nie kupi towaru który sam wytwarza. ..
Marekz Śliwic...
4 lata temu
Ludzie Polacy mają 900 mld zł oszczędnośći niech zaczną remontować domy ogrody działki itp ,ale niech kupują tylko w Polskich i Polskie towary nie z chin itp ,to morze uratować naszą gospodarkę ,bo jak cie Korona dopadnie to do grobu hajsu nie wezmiecie ...Polacy kraj jest w potrzebie ....pomorzecię bo ja tak i moi bliscy też pozdrawiam wszystkich .
XX.
4 lata temu
Jest to szansa na rozwój rodzimej i europejskie produkcji Czy koniecznie wszystko musi być z Chin sprowadzane
...
Następna strona