Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|

Chiny podjęły niespodziewaną decyzję. Chcą pobudzić gospodarkę

6
Podziel się:

Chiński bank centralny niespodziewanie obniżył w poniedziałek kluczową krótkoterminową stopę procentową oraz referencyjne stopy kredytowe. To kolejny krok władz mający na celu wsparcie drugiej co do wielkości gospodarki świata, która boryka się z szeregiem wyzwań.

Chiny podjęły niespodziewaną decyzję. Chcą pobudzić gospodarkę
Chiny niespodziewanie obniżyły stopy procentowe (Getty Images, Kevin Frayer)

Chiny niespodziewanie obniżył niektóre stopy procentowe. Ludowy Bank Chin (PBoC) ogłosił w poniedziałek obniżkę siedmiodniowej stopy repo o 10 punktów bazowych, z 1,8 proc. do 1,7 proc. To pierwsza taka decyzja od niemal roku. Równocześnie bank centralny zredukował jednoroczną podstawową stopę kredytową (LPR) z 3,45 proc. do 3,35 proc., a pięcioletnią LPR z 3,95 proc. do 3,85 proc. Decyzje te zaskoczyły rynki finansowe, które nie spodziewały się tak szybkich działań ze strony władz monetarnych.

Obniżki stóp procentowych następują po publikacji słabszych od oczekiwań danych gospodarczych za drugi kwartał oraz po niedawnym plenum Komunistycznej Partii Chin, które odbywa się mniej więcej co pięć lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "W biznesie jak w saunie, im wyżej siedzisz tym bardziej się pocisz" - Marian Owerko w Biznes Klasie

Decyzję skomentowali eksperci PKO BP. Jak podkreślają, w komunikacie chińskiego banku centralnego wskazano, że obniżka ma na celu optymalizację mechanizmu operacji otwartego rynku i zwiększenie wsparcia dla gospodarki.

"Może być także sygnałem wskazującym na większą koncentrację banku na krótkoterminowej stopie procentowej i zapowiedzią jej dalszych obniżek w obliczu rozczarowujących wyników gospodarki" - piszą eksperci banku.

Przytaczają też najświeższe dane gospodarcze - w zeszłym tygodniu dane o PKB wskazały, że w drugim kwartale 2024 r chińska gospodarka wzrosła o 4,7 proc. rok do roku wobec oczekiwań na poziomie 5,1 proc. r/r i wzrostu o 5,3 proc. r/r kwartał wcześniej.

Gospodarka Chin wymaga impulsu

Chiny stoją obecnie przed szeregiem wyzwań gospodarczych. Kraj balansuje na granicy deflacji i zmaga się z przedłużającym się kryzysem na rynku nieruchomości. Rosną też obawy związane z rosnącym zadłużeniem oraz słabymi nastrojami konsumentów i przedsiębiorców.

Zdaniem ekspertów rozpoczęcie przez Rezerwę Federalną cyklu obniżek stóp procentowych również dały PBoC pole manewru do złagodzenia polityki. Jest to istotne ze względu na presję, jakiej poddawany jest juan z powodu wyraźnej różnicy w rentownościach między Chinami a Stanami Zjednoczonymi.

Chiny obniżają stopy procentowe, rynek reaguje

Decyzja o obniżce stóp procentowych wywołała natychmiastowe reakcje na rynkach finansowych. Kurs juana spadł do najniższego od niemal dwóch tygodni poziomu 7,27 za dolara, choć później część strat odrobił.

Rentowności chińskich obligacji skarbowych spadły, przy czym 10-letnie i 30-letnie zanotowały spadek o nawet 3 punkty bazowe, zanim ustabilizowały się odpowiednio na poziomach 2,24 proc. i 2,45 proc - wyliczają eksperci cytowani przez agencję Reutera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Piotr
1 godz. temu
W ciągu najbliższych dziesięciu lat Chiny i Stany Zjednoczone staną w obliczu bardzo ostrej konkurencji handlowej i technologicznej. O ile mi wiadomo, Chiny planują również ograniczyć użycie dolara amerykańskiego, aby uniemożliwić swoim przeciwnikom wykorzystywanie dolara amerykańskiego jako środka wojny finansowej. W skali globalnej za każdym razem, gdy Stany Zjednoczone podnoszą lub obniżają stopy procentowe, prowadzi to do bankructwa dużej liczby firm, co z kolei prowadzi do dewaluacji aktywów. Konglomeraty żydowskie w Stanach Zjednoczonych skorzystałyby z okazji, aby przejąć niewypłacalne firmy. . . Zatem jeśli RMB ma zostać umiędzynarodowiony, kurs wymiany nie może w dalszym ciągu tracić na wartości. Jeśli polityka będzie się często zmieniać, dewaluacja waluty może znacząco zaszkodzić reputacji Chin. Nikt nie chce, aby banknoty w rządzie straciły na wartości po otrzymaniu RMB. Musimy zachować czujność w sprawie juana. Dla Polski Chiny są drugim po Niemczech największym partnerem handlowym. . . Wszystko o naszym rynku.
Piotr
1 godz. temu
W ciągu najbliższych dziesięciu lat Chiny i Stany Zjednoczone staną w obliczu bardzo ostrej konkurencji handlowej i technologicznej. O ile mi wiadomo, Chiny planują również ograniczyć użycie dolara amerykańskiego, aby uniemożliwić swoim przeciwnikom wykorzystywanie dolara amerykańskiego jako środka wojny finansowej. W skali globalnej za każdym razem, gdy Stany Zjednoczone podnoszą lub obniżają stopy procentowe, prowadzi to do bankructwa dużej liczby firm, co z kolei prowadzi do dewaluacji aktywów. Konglomeraty żydowskie w Stanach Zjednoczonych skorzystałyby z okazji, aby przejąć niewypłacalne firmy. . . Zatem jeśli RMB ma zostać umiędzynarodowiony, kurs wymiany nie może w dalszym ciągu tracić na wartości. Jeśli polityka będzie się często zmieniać, dewaluacja waluty może znacząco zaszkodzić reputacji Chin. Nikt nie chce, aby banknoty w rządzie straciły na wartości po otrzymaniu RMB. Musimy zachować czujność w sprawie juana. Dla Polski Chiny są drugim po Niemczech największym partnerem handlowym. . . Wszystko o naszym rynku.:
PRAWDA
2 godz. temu
Kitaj powinien podpisać umowę o wolnym handlu między MERCOSUR
PRAWDA
2 godz. temu
Kitaj powinien uwolnić rynek ziemi rolnej pozwolić mieszkańcom Kitaja na sprzedaž ziemi rolnej dałoby to Kitajowi 8% wzrostu gospodarczego každego roku przez około 20 lat
Radek
3 godz. temu
A władze UE robią wszystko, by pogrążyć Europę w gospodarczym kryzysie. Zapewne nie za darmo. Pieniądze od lobbystów brzęczą im w kieszeniach.