Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Co dalej z operatorem magazynów gazu w Polsce? Resort alarmuje

6
Podziel się:

Istnieje poważne ryzyko, że od 1 stycznia 2025 r. nie będzie w Polsce wyznaczonego operatora systemu magazynowania paliw gazowych, co ma związek z opóźnieniem w wydaniu opinii przez KE - napisała w uwagach do projektu nowelizacji Prawa energetycznego autorstwa MKiŚ minister przemysłu Marzena Czarnecka.

Co dalej z operatorem magazynów gazu w Polsce? Resort alarmuje
Minister przemysłu alarmuje ws. wyznaczenia operatora systemu magazynowania gazu (Getty Images, Michal Fludra)

Ministerstwo Przemysłu przekazało do Stałego Komitetu Rady Ministrów projekt ustawy zmieniającej prawo energetyczne oraz niektóre inne przepisy, znane jako UD 36. Celem tego było wprowadzenie regulacji, które pozwolą na utrzymanie w mocy decyzji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) o wyznaczeniu operatora systemu magazynowania paliw gazowych aż do czasu wyznaczenia nowego operatora po 31 grudnia 2024 r. - tak wynika z listu minister przemysłu Marzeny Czarneckiej do Macieja Berka, członka Rady Ministrów i przewodniczącego komitetu stałego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak buduje giganta w USA - cel to 100 mld dolarów. Stefan Batory w Biznes Klasie

Według obecnych zapisów prawa energetycznego, prezes URE może powierzyć obowiązki operatora systemu magazynowania jedynie przedsiębiorstwu energetycznemu, które uzyskało certyfikat zgodnie z unijnym rozporządzeniem nr 715/2009 dotyczącym warunków dostępu do sieci przesyłowych gazu ziemnego.

KE do tej pory nie wydała opinii

Ministerstwo dodało, że obecne postępowanie dotyczące uzyskania takiego certyfikatu przez spółkę Gas Storage Poland Sp. z o.o. rozpoczęło się 27 października 2023 r. Spółka ta jest aktualnym operatorem systemu magazynowania gazu. W proces ten zaangażowana jest również Komisja Europejska, zobowiązana do wydania opinii w ciągu 25 dni roboczych od powiadomienia o projekcie decyzji w sprawie certyfikacji.

Projekt certyfikatu został przekazany Komisji Europejskiej przez Prezesa URE 18 grudnia 2023 r. Jednak do tej pory Komisja nie wydała swojej opinii ani też nie określiła terminów dalszych działań. W rezultacie spółka Gas Storage Poland nie mogła uzyskać certyfikatu.

Brak konkretnych terminów i przewidzianych rozwiązań w unijnym rozporządzeniu nr 715/2009 dotyczących certyfikacji powoduje, że sprawa nie zostaje dokończona z powodów niezależnych od wnioskodawcy i Prezesa URE. To uniemożliwia legalne wyznaczenie operatora systemu magazynowania.

Gas Storage Poland pełni funkcję operatora systemu magazynowania paliw gazowych od 1 czerwca 2012 r. do 31 grudnia 2024 r. Ministerstwo wskazało, że po upływie tego okresu, może pojawić się duże ryzyko braku wyznaczonego operatora, co mogłoby zagrozić stabilności krajowego systemu gazowego oraz bezpieczeństwu energetycznemu państwa, prowadząc do paraliżu systemu magazynowania gazu w Polsce.

Aby zapewnić ciągłość działania operatora systemu magazynowania gazu oraz bezpieczeństwo gazowe kraju, ministerstwo proponuje wprowadzenie przepisów przejściowych. Przewiduje się dodanie do nowelizacji zapisu, który umożliwi pozostanie decyzji dotyczącej Gas Storage Poland w mocy przez dwa lata od momentu przekazania przez Prezesa URE Komisji Europejskiej projektu decyzji o przyznaniu certyfikatu operatora.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Suweren
5 dni temu
Unia to samo zło dla Polski olać ipolexit
Mmm
6 dni temu
No ale co z tego? Jakie to ma znaczenie? I tak zrobią co będą chcieli. Co ktoś nie będzie Prezesem? To będzie Prezesem p.o.
Anioł
6 dni temu
Donald nic nie będzie Tusk i wszystko jasne
To jest
6 dni temu
celowe działanie UE przeciwko Polsce. Jak to inaczej wytłumaczyć ?
szarak
1 tyg. temu
W takiej sytuacji brak opini jest jednoznaczny ze zgodą.