Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja
Artykuł sponsorowany

Co to są fundusze zdefiniowanej daty w Pracowniczych Planach Kapitałowych?

Podziel się:

Fundusze zdefiniowanej daty to większe bezpieczeństwo dla oszczędzających w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Opierają się na zasadzie: im starszy pracownik, tym pewniejsze inwestycje.

Co to są fundusze zdefiniowanej daty w Pracowniczych Planach Kapitałowych?
(materiał partnera)

W myśl ustawy o PPK każda z instytucji zarządzających pracowniczymi planami kapitałowymi ma obowiązek utworzyć co najmniej pięć funduszy zdefiniowanej daty.

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU, które oferuje pracodawcom zarządzanie PPK i ich prowadzenie, zarejestrowało aż osiem takich subfunduszy. Oszczędzający zostaną do nich przypisani w zależności od daty urodzenia:

Subfundusz - Data urodzenia uczestnika PPK

  • PPK inPZU 2025 - dla osób urodzonych przed 1968 rokiem
  • PPK inPZU 2030 - dla osób urodzonych w latach 1968-1972
  • PPK inPZU 2035 - dla osób urodzonych w latach 1973-1977
  • PPK inPZU 2040 - dla osób urodzonych w latach 1978-1982
  • PPK inPZU 2045 - dla osób urodzonych w latach 1983-1987
  • PPK inPZU 2050 - dla osób urodzonych w latach 1988-1992
  • PPK inPZU 2055 - dla osób urodzonych w latach 1993 - 1997
  • PPK inPZU 2060 - dla osób urodzonych po 1998 roku

Poszczególne subfundusze mają stosować odmienne zasady polityki inwestycyjnej, uwzględniając wiek pracowników. Im będzie wyższy, tym większe bezpieczeństwo instrumentów finansowych, w które mają być inwestowane jego pieniądze.

W praktyce oznacza to podział inwestycji między instrumenty finansowe o charakterze udziałowym (akcje) i dłużnym (bony skarbowe, obligacje). Wraz z wiekiem oszczędzających będzie spadać procentowy udział takich instrumentów finansowych, jak akcje, które charakteryzują się większym poziomem ryzyka, a zwiększy się zaangażowanie w bezpieczniejsze instrumenty finansowe, jak obligacje i bony skarbowe.

W przypadku pracowników, którzy mają mniej niż 40 lat, część udziałowa, a więc inwestycje w akcje, nie będzie więc przekraczać 70 proc., a w przypadku osób, które osiągną 55. rok życia – górny limit części udziałowej to już tylko 30 proc.

Każdy pracownik może przy tym zdecydować się na wybór każdego z subfunduszy, niezależnie od swojej daty urodzenia. Może wybrać subfundusz z mniejszym lub większym ryzykiem inwestycyjnym, jeśli tylko złoży taką dyspozycję.

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Artykuł sponsorowany

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.