Badania na temat świadomości ekologicznej Polaków są prowadzone regularnie od lat i można z nich wyczytać, że systematycznie poprawia się stan naszej wiedzy i zachowań proekologicznych. Ponad połowa Polaków uważa, że generalnie środowisko naturalne to dziedzina, w której mamy najwięcej problemów do rozwiązania i to dobry znak, gdyż pokazuje, że "nie chowamy głowy w piasek", ale jesteśmy świadomi wyzwań, jakie przed nami stoją. Tym można tłumaczyć choćby to, że nie ma w Polsce partii, która by ignorowała kwestie ochrony środowiska i podnosi te tematy choćby w trakcie kampanii wyborczych.
Jednocześnie ponad 80% Polaków uważa, że stan środowiska zależy od postawy każdego z nas, a co ciekawe – aż 95% respondentów deklarowało, że segreguje odpady, a tylko nieco mniej, iż stara się nie marnować żywności lub zabiera na zakupy torby wielokrotnego użytku. Zaś czterech na pięciu Polaków zapewnia, że ogranicza kupowanie produktów szkodliwych dla środowiska.
Wielu ekspertów twierdzi jednak, że część osób pytanych przez pracownie społeczne mocno koloryzuje swoje opinie i postawy. Segregacja odpadów jest narzucona przez prawo, więc wysoki odsetek segregujących nie dziwi, choć nadal spora część ludzi unika takich działań. Z kolei duża ilość marnowanej żywności (5 mln ton rocznie) wskazuje, że jest to poważny problem społeczny. Czyli teoretycznie mamy świadomość, co trzeba robić dla środowiska, ale za deklaracjami nie zawsze idą czyny. Najczęściej jest to efekt mimo wszystko niskiego poziomu wiedzy ekologicznej, pokutują też stare przyzwyczajenia, lenistwo, czy brak wyobraźni co do skutków naszych działań dla przyrody.
Dowiedz się więcej na stronie: projektzielonapolska.pl/zielona-rodzina.html
Zadanie pn. ,,ZIELONA RODZINA" - projekt informacyjno-edukacyjny promujący tworzenie otoczenia przyjaznego rodzinom", realizowane jest ze środków Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach konkursu ,,Po Pierwsze Rodzina!"
Artykuł sponsorowany przez FUNDACJA ZIELONA