Co to jest faktoring odwrotny?
Faktoring odwrotny, jak sama nazwa wskazuje, jest przeciwieństwem klasycznego faktoringu. W tym przypadku faktorantem jest podmiot korzystający z faktoringu odwróconego, czyli przedsiębiorca, który przedstawia faktorowi (firmie faktoringowej) dokument zakupu wystawiony przez sprzedającego. Następnie faktor dokonuje opłaty zobowiązania w imieniu faktoranta. Zobowiązanie takie w późniejszym czasie przedsiębiorca musi oczywiście spłacić, niemniej jednak z racji tego, że korzysta z faktoringu odwrotnego, termin i sposób spłaty ustala indywidualnie z firmą faktoringową.
Jak wygląda umowa faktoringowa?
Umowa faktoringu odwrotnego zawierana jest między dłużnikiem, czyli przedsiębiorcą oraz faktorem. Na podstawie umowy zaś przedsiębiorca przenosi na faktora własność wierzytelności wynikającą z określonych umów. Zadaniem faktora natomiast jest finansowanie przedsiębiorcy.
Umowa faktoringowa jest umową nienazwaną, w związku z czym nie istnieje jej gotowy wzór. Powinny jednak znaleźć się w niej informacje, takie jak:
- zasady dotyczące finansowania faktury,
- sposób rozliczania faktur,
- termin płatności,
- klauzule określające rodzaj świadczonego faktoringu odwrotnego,
- sposób zawiadamiania dłużnika o cesji wierzytelności,
- cennik usług firmy faktoringowej,
- kwestie tego, kto ponosi odpowiedzialność w sytuacji, gdy dłużnik jest niewypłacalny.
Co do zasady umowa faktoringu odwrotnego nie musi być sporządzona pisemnie. Niemniej jednak, w razie jakichkolwiek konfliktów między przedsiębiorcą a firmą faktoringową, warto mieć do dyspozycji formę pisemną umowy faktoringowej, która może posłużyć jako dowód w sprawie.
Kto może skorzystać z faktoringu odwrotnego?
Dla kogo jest faktoring odwrotny? Skierowany jest on do różnego rodzaju przedsiębiorstw. Zazwyczaj korzystają z niego firmy, które:
- w krótkim czasie muszą dokonać zapłaty za usługi/produkty,
- planują większe zakupy przed sezonem, ale obecnie nie posiadają wystarczających środków finansowych na ich opłacenie,
- potrzebują środków finansowych na rozwój lub inwestycję,
- dokonują zakupów u dostawców, którzy za przedterminową zapłatę oferują rabaty,
- dokonują zakupów u dostawców, którzy przy zakupie większej ilości produktów jednorazowo, oferują atrakcyjne ceny.
Co można finansować w formie faktoringu odwrotnego?
- faktury, których termin jeszcze nie minął,
- faktury, których termin minął,
- faktury zaliczkowe,
- faktury proforma,
- raty leasingowe.
Jak wygląda faktoring odwrotny w księgach rachunkowych?
Faktury, które zostały opłacone przez firmę faktoringową w imieniu przedsiębiorcy, powinny zostać zaksięgowane na koniec okresu sprawozdawczego w pasywnej stronie w bilansie w pozycji "Pozostałe zobowiązania". Jeżeli chodzi o fakturę od faktora za świadczone usługi faktoringowe, dokumenty powinny znaleźć się w rubryce "Zobowiązania handlowe".
Faktoring odwrotny w księgach rachunkowych natomiast polega na zaksięgowaniu zmiany wierzyciela. W tym przypadku wierzycielem jest dostawca, od którego dana firma zakupiła towar lub usługę. Po uregulowaniu zobowiązania przez firmę faktoringową zaś to ona wchodzi w prawa wierzyciela i ma prawo do żądania od przedsiębiorcy uregulowania należności. Przedsiębiorstwo musi więc przeksięgować wierzytelność następującym zapisem: Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki", Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący".
Jakie są koszty faktoringu odwrotnego?
Koszty faktoringu odwrotnego w większości przypadków ustalane są indywidualnie na podstawie kwoty finansowania i oceny kondycji finansowej przedsiębiorcy. Na opłaty dla firmy faktoringowej składają się natomiast odsetki od wysokości wypłaconych środków oraz prowizja faktoringowa. Niektóre firmy mogą również nakładać na przedsiębiorców dodatkowe opłaty, m.in. jednorazową prowizję przygotowawczą, inne opłaty i prowizje lub prowizję od wartości każdej przekazanej faktury.
Jakie są korzyści z faktoringu odwrotnego?
Faktoring odwrotny przede wszystkim pozwala na szybkie opłacenie należności przy jednoczesnym zachowaniu płynności finansowej w firmie. Terminowe uregulowanie zobowiązań dodatkowo pozytywnie wpływa na wizerunek przedsiębiorcy, który w oczach dostawcy staje się rzetelnym i terminowym płatnikiem. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z faktoringu odwrotnego, mogą także liczyć na atrakcyjne rabaty i promocje u dostawców, zarówno przy zakupie większej ilości towaru, jak i ze względu na terminową płatność.
Faktoring odwrotny jest również dobrą alternatywą dla kredytów i pożyczek. Korzystanie z tego rodzaju finansowania nie wpływa w żaden sposób na naszą zdolność kredytową.