Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Michał Wąsowski
Michał Wąsowski
|
aktualizacja

Czystki w Orlenie. Grupa zwolniła kolejnych 100 osób. Oto niektóre nazwiska

673
Podziel się:

W Grupie Orlen zwolniono ok. 100 osób w okresie czerwiec-lipiec - wynika z nieoficjalnych informacji pozyskanych przez money.pl. Wśród nich są osoby nominowane za rządów PiS, które zajmowały np. stanowiska dyrektorskie. O niektórych było głośno, gdy dostawali pracę.

Czystki w Orlenie. Grupa zwolniła kolejnych 100 osób. Oto niektóre nazwiska
Od kiedy prezesem grupy został Ireneusz Fąfara, łącznie pracę straciło ok. 550 osób (GETTY, Beata Zawrzel/NurPhoto)

W spółkach należących do Orlenu zwolniono około stu kolejnych osób w ramach politycznej czystki - dowiedział się nieoficjalnie money.pl. To oznacza, że od kiedy prezesem grupy został Ireneusz Fąfara, łącznie pracę straciło ok. 550 osób. Przypomnijmy, że według naszych informacji z końca czerwca, w pierwszym rzucie grupa Orlen pożegnała ok. 450 osób zatrudnionych w różnych spółkach.

Zwolnienia mają dotyczyć, jak słyszymy, przede wszystkim osób nominowanych do pracy za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Pod koniec czerwca usłyszeliśmy od osoby bliskiej zarządowi grupy, że "nie utrzyma się nikt, kto wpłacał pieniądze na PiS".

Nieoficjalnie poznaliśmy pięć nazwisk osób, które rozstały się z Orlenem w czasie aktualnej czystki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wiceminister odpowiedział Obajtkowi. "Niech się wytłumaczy"

Syn europosłanki PiS zwolniony z PGNiG

Pierwszym z nich jest Kewin Klotzek, syn europosłanki PiS Angeliki Możdżanowskiej. Niedawno zrobiło się o nim głośno, gdy - już po wyborach - Wirtualna Polska poinformowała, że otrzymał intratną posadę w PGNiG, należącym już wtedy do Orlenu. PGNiG co prawda zaprzeczało tym doniesieniom, ale według ówczesnych ustaleń Klotzek miał skrzynkę pocztową w domenie pgnig.pl, a także służbowy telefon od giganta.

Wcześniej pracował w nim zresztą jako specjalista ds. strategii, zaś po wyborach miał otrzymać po prostu nowe stanowisko: dyrektora w Biurze Analiz i Procesów Strategicznych Obszaru Paliw Gazowych. Tak też był opisany w systemach kadrowych grupy. Dodajmy, że gdy Klotzek był powoływany na stanowisko, jego ówczesną szefową była Iwona Waksmundzka-Olejniczak, nominowana na prezeskę PGNiG w kwietniu 2022 r.

Od gabinetu Jadwigi Emilewicz do Orlenu

W Orlenie nie pracuje już też Robert Nowicki, były prezes spółki Orlen Neptun, która zajmuje się farmami wiatrowymi na Bałtyku. Nowicki znany był przede wszystkim z bliskiej współpracy z byłą minister rządu PiS Jadwigą Emilewicz. Jak opisywała "Wyborcza", Nowicki rozpoczął tę ścieżkę kariery po dojściu partii Kaczyńskiego do władzy jako ekspert w Ministerstwie Rozwoju. Później został tam wiceszefem departamentu innowacji, a także działał w Porozumieniu Jarosława Gowina, gdzie wiceszefową partii była właśnie Emilewicz.

W 2018 r. Nowicki otrzymał nowe stanowisko: został szefem gabinetu politycznego Emilewicz. Pełnił tę funkcję zarówno w resorcie przedsiębiorczości i technologii, jak i później w Ministerstwie Rozwoju. W 2019 r. został wiceministrem rozwoju, a w 2020 r. wraz z Emilewicz objął szefostwo - ona jako prezeska, on jako jej zastępca - poznańskich struktur Porozumienia.

Ostatecznie jednak Jadwiga Emilewicz rozstała się z Porozumieniem i odeszła z rządu. A wraz z nią Robert Nowicki. Przez chwilę jeszcze, w 2021 r., Nowicki pracował w radzie nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego - powołał go tam ówczesny premier Mateusz Morawiecki.

W Orlenie wylądował w 2023 r., gdy Jadwiga Emilewicz wróciła do rządu jako sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Powrót był intratny, bo Nowicki od razu trafił wtedy na stanowisko prezesa Orlen Neptun - w czerwcu 2023 r. Ostatecznie przepracował tam kilkanaście miesięcy, aż do obecnej czystki.

Syn "księgowej Rydzyka" pożegnał się z PGNiG

Ze stanowiskiem prezesa pożegnać musiał się też Leszek Mańk, który pełnił tę funkcję w PGNiG BioEvolution. Jest to spółka odpowiedzialna m.in. za poszukiwanie i pozyskiwanie projektów biogazowych i biometanowych oraz ich budowę. Ma też rozwijać technologie w tym zakresie. Zajmuje się również produkcją, obrotem i wykorzystaniem biogazu w ramach PGNiG.

Jej powstanie zostało zainicjowane w 2021 r., jako współpraca pomiędzy Orlen Południe i PGNiG. UOKiK wydał zgodę na jej powstanie w 2022 r., wówczas jeszcze pod roboczą nazwą PGNiG SPV7. Już wtedy, jak wskazywał serwis CIRE.pl, jej prezesem był Leszek Mańk.

Mańk jest synem Lidii Kochanowicz-Mańk, nazywanej "księgową o. Rydzyka". Zasiada ona we władzach słynnej fundacji Lux Veritatis, powiązanej z ojcem Rydzykiem. Jak ujawnił Onet, Kochanowicz-Mańk w ciągu czterech lat (2019-2023) miała odwiedzić Daniela Obajtka w Orlenie 49 razy.

PiS-owscy nominaci i czystka w Orlenie

Kolejna osoba na liście to Andrzej Pomarański, który był ekspertem w dziale PR Lotosu, należącym do Orlenu. Prywatnie, jak opisywał swego czasu tygodnik "Polityka", Pomarański jest partnerem życiowym Agnieszki Kamińskiej - byłej prezeski Polskiego Radia w latach 2020-2023.

Kiedy przyjmowany był do pracy w Lotosie, w grudniu 2021 r., członkinią rady nadzorczej spółki Lotos Paliwa była z kolei Anna Czabańska, pełniąca wtedy jednocześnie funkcję wicedyrektorki biura programowego Polskiego Radia. Przed pracą w Lotosie Pomarański był wiceprezesem Mazowieckiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. Jest także wykładowcą na SWPS.

Ostatnią osobą, której nazwisko udało nam się poznać, jest pracująca do niedawna w Orlen Neptun Liliana Wiadrowska, powiązana z Konfederacją. W odpowiedzi na nasz artykuł Liliana Wiadrowska wskazuje jednak, że jej zwolnienie nastąpiło jeszcze za kadencji poprzedniego prezesa grupy. - Rozwiązanie mojej umowy miało miejsce jeszcze za ekipy PiS - 4 stycznia, kiedy prezesem był Daniel Obajtek - zatem nie miało związku z czystkami politycznymi nowej ekipy rządzącej. Pracę otrzymałam w wyniku kilkuetapowego procesu rekrutacji w odpowiedzi na ogłoszenie w internecie. Nie byłam wówczas jeszcze członkiem Ruchu Narodowego, który jest składową Konfederacji - mówi nam Wiadrowska.

Liliana Wiadrowska już po pracy w Orlenie startowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego z piątego miejsca na warszawskiej liście Konfederacji. Wcześniej, w kwietniu, próbowała swoich sił w wyborach samorządowych, w gminie Kampinos, również z piątego miejsca na liście Konfederacji. W obu przypadkach nie udało jej się zdobyć mandatu. W przeszłości była dziennikarką, m.in. w konserwatywnym Radiu Wnet. Poza tym prowadzi profile w mediach społecznościowych o nazwie "Polka na Bałkanach".

Orlen "prowadzi działania kontrolne"

Poprosiliśmy Orlen o potwierdzenie informacji dotyczących ok. stu zwolnionych osób oraz zapytaliśmy, czy ich stanowiska są likwidowane, czy może zostają w spółkach. Podobnie jak poprzednim razem, grupa odpowiedziała, że "prowadzone są obecnie działania kontrolne i audytowe, obejmujące między innymi obszar kadrowy".

"Z uwagi na obowiązujące przepisy prawa w zakresie ochrony danych, w tym osobowych, nie możemy udzielić informacji na temat zmian personalnych w spółce" - podkreślił Orlen w oświadczeniu.

Michał Wąsowski, zastępca szefa redakcji money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(673)
lobbysta
2 tyg. temu
Długość ciała mieści się w granicach 35 -57 cm, długość ogona 25 -45 cm, masa ciała wynosi ok. 6 kg. Głowa, tułów i ogon pokryte są płytkami kostnymi tworzącymi pancerz. W części środkowej tułowia znajduje się od 8 do 11 rzędów ruchomych tarczek, spomiędzy których wystają pojedyncze, szczeciniaste włosy, pozostałe płytki są sztywno ze sobą połączone. Głowa jest wydłużona, oczy małe, uszy długie i wąskie. Ogon długi. Kończyny są krótkie, przednie posiadają 4 palce, tylne 5 palców. Palce zakończone są mocnymi pazurami. Ciało peby ma barwę różowawobrązową, ale spód i boki porasta żółtobrązowe, rzadkie futerko.
samotny
2 tyg. temu
Typowym siedliskiem golców są tereny gorące i suche – o niewielkich rocznych sumach opadów. Zamieszkuje podziemia, rzadko wychodzi na powierzchnię. Preferuje glebę zbudowaną z twardych, zwartych i lepkich iłów, raczej unika terenów piaszczystych. Mieszka w koloniach (od 75 do 250 osobników), w podziemnych komorach i tunelach. Żyje w złożonej strukturze społecznej. Do rozrodu przystępuje dominująca para, reszta kolonii pełni różne role (m.in. opiekuje się dominantami oraz potomstwem, pełni funkcje obronne, poszukuje pokarmu czy kopie tunele). Odporny na niską zawartość tlenu oraz duże natężenie dwutlenku węgla. Inną osobliwą cechą jest długowieczność, żyje do prawie 30 lat. Ma status zagrożenia najmniejszej troski
leesho
2 tyg. temu
Obrane pieczarki pokrój na plasterki o grubości około 2-3 mm. Obraną cebulę pokrój na drobną kostkę. Ser pleśniowy pokrój na drobną kostkę. Na patelni rozgrzej silnie olej, dodaj cebulę, lekko posól, wymieszaj i smaż cały czas mieszając przez 1-2 minuty, aż zacznie się szklić. Do cebuli dodaj pieczarki i smaż na dużym ogniu bardzo często mieszając, tak by uniknąć gotowania się pieczarek we własnym sosie. Smaż je tak długo, aż cały sos odparuje. Dodaj masło, wymieszaj, kiedy się rozpuści patelnię zdejmij z ognia. Śmietankę wymieszaj ze śmietaną. Dodaj sporą szczyptę soli, dwie łyżki gorących pieczarek, wymieszaj. Dodaj do patelni z pieczarkami. Dodaj ser i natkę. Dopraw pieprzem. Wymieszaj, postaw na średnim ogniu i podgrzewaj do momentu aż ser się rozpuści. I sos gotowy!
nernis
2 tyg. temu
Soczewicę wsyp do rondla, wlej 2 szklanki wody, posól. Doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu przez 15 minut - powinna się nieco rozgotować. Przesyp na durszlak, odstaw do wystygnięcia, następnie odciśnij, by pozbyć się wody. Obrane pieczarki pokrój na małe kawałeczki. Obraną cebulę pokrój na drobną kostkę. Na patelni rozgrzej silnie olej, dodaj cebulę, lekko posól, wymieszaj i smaż cały czas mieszając przez 1-2 minuty, aż zacznie się szklić. Do cebuli dodaj pieczarki oraz i smaż na dużym ogniu często mieszając, tak by możliwie jak najbardziej uniknąć gotowania się pieczarek we własnym sosie. Smaż je tak długo, aż cały sos odparuje. Jajka drobno posiekaj lub rozgnieć tłuczkiem do ziemniaków. Do miski dodaj podsmażone pieczarki, jajka, soczewicę, natkę oraz tartą bułkę. Dopraw solą i pieprzem. Wyrób na jednolitą masę. Z masy, dłońmi zwilżonymi wodą, formuj małe kotleciki i panieruj je w tartej bułce. Na dużej patelni rozgrzej olej i smaż partiami kotleciki po 2-3 minuty z każdej strony, aż ładnie się zrumienią. Pamiętaj, że kotlety są delikatne, więcej przewracaj je ostrożnie i tylko raz na drugą stronę. Usmażone przekładaj na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem, by pozbyć się nadmiaru tłuszczu.
Kumoterstwo g...
2 tyg. temu
Dlaczego ani slowa o kwalifikacjach tych pisich nominatow i o ich zarobkach nie ma ?
...
Następna strona