Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Deficyt srebra. Efekty na rynku już widać

7
Podziel się:

Wydobycie i recykling nie pokrywają zapotrzebowania na srebro przede wszystkim ze strony producentów paneli fotowoltaicznych - poinformował w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Deficyt srebra. Efekty na rynku już widać
Popyt na srebro w branży produkującej panele fotowoltaiczne ma wzrosnąć w tym roku o 20 proc. (Materiały prasowe, KGHM)

"Dla porównania złoto, kupowane intensywnie przez banki centralne, notowane wiosną najwyżej w historii, czy również śrubująca rekordy miedź, o której serwisy piszą najczęściej, jeśli rosną notowania metali przemysłowych, poszły w tym roku w górę o 15–18 proc. Mocniej od kursu srebra wzrosły jedynie notowania kilku surowców rolnych – kakao (+96 proc. w tym roku), kawy (+63 proc.) i soku pomarańczowego (+43 proc.) – których podaż ograniczyły nietypowe zjawiska pogodowe" - czytamy w "DGP".

Deficyt srebra napędza wzrost kursu

W maju cena uncji srebra na rynku po raz pierwszy od 12 lat przekroczyła 32 dolarów. za uncję i po kilkutygodniowym spadku znów zbliża się do tego poziomu. Dostawy srebra na rynek są od lat stabilne. Z kopalni i recyklingu każdego roku trafia do odbiorców ok. 1 mld uncji - poinformował "DGP".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: “Przyszliśmy pełni obaw”. Okrągły stół ws. zmian w prawie autorskim

Dziennik pisze, że czynnikiem decydującym o kierunku notowań srebra jest popyt na metal. Jak wynika z prognoz The Silver Institute, branżowej organizacji skupiającej działające na rynku srebra podmioty, globalne zapotrzebowanie na miedź przekroczy w tym roku 1,2 mld uncji, co oznacza, że po raz piąty z rzędu będzie wyższe od dostaw. Wynika to przede wszystkim z popytu zgłaszanego przez przemysł.

Choć kondycja sektora wytwórczego w największych gospodarkach pozostawia wiele do życzenia, a w niektórych państwach, jak na np. Niemcy, znajduje się on w głębokiej recesji, to nie dotyczy to sektorów zużywających srebro. Chodzi przede wszystkim o branże związane z transformacją energetyczną, z produkcją paneli fotowoltaicznych na czele. Popyt na srebro w tej branży ma wzrosnąć w tym roku o 20 proc., do 232 mln uncji. Jeszcze dekadę wcześniej stanowił niecałe 6 proc. światowego zapotrzebowania na srebro, a obecnie odpowiada za niemal 20 proc. globalnych potrzeb.

Kopalnie srebra nie są w stanie zwiększyć produkcji, żeby zaspokoić potrzeby rynku.

"Szacujemy, że rynek srebra wkracza w okres deficytu, nienotowanego od dziesięcioleci" – ocenili w jednej z ostatnich analiz cytowany przez "DGP" ekspert australijsko-nowozelandzkiego banku ANZ.

Sytuacja na rynku sprawia, że poprawia się również postrzeganie srebra jako inwestycji. Popyt ze strony inwestorów, którzy kupują metal np. w postaci sztabek, jest zmienny i w ostatnich latach odpowiada za 16–25 proc. globalnego zapotrzebowania - skomentował "DGP"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
ammit
1 tyg. temu
Srebrem z KGHM dysponuje jp morgan-morawietzki dał im 20 mln na zagospodarowanie w Warszawie
Sreberko
1 tyg. temu
A Wiewióry Zawijają W sreberko ..I .. W środku Niespodzianka
plefil75
1 tyg. temu
No zaraz ;Przecież jednym z największych producentów srebra jest ...Polska !To co ?W koncu załatamy dziurę budżetową ?
Kolekcjoner
2 tyg. temu
No i warto było kupować srebro jak było po 15 dolców za uncję. Zarobek przez inflację raczej średni ale zawsze coś.
Klik
2 tyg. temu
I znowu tzw. ekologia jest odpowiedzialna za rozkopywanie na maksa naszej planety.