Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Deflacja w strefie euro. Polska ciągle z drugim najwyższym wzrostem cen

50
Podziel się:

W Unii Europejskiej już połowa krajów odnotowuje spadek średniego poziomu cen w porównaniu z ubiegłym rokiem. Zupełnie inaczej jest w Polsce, gdzie Eurostat odnotował inflację na poziomie 3,7 proc. Większa drożyzna panuje tylko na Węgrzech.

Deflacja w strefie euro. Polska ciągle z drugim najwyższym wzrostem cen
Polska jest w UE drugim krajem z najwyższym wzrostem cen.

We wtorek Główny Urząd Statystyczny poinformował o delikatny wyhamowaniu wzrostu cen - z 3 do 2,9 proc. Tyle w skali roku wzrósł - według urzędników - średni poziom cen dóbr i usług konsumpcyjnych w Polsce.

Nieco inaczej sytuację ocenia Eurostat (europejski odpowiednik GUS). Według najnowszych wyliczeń, inflacja w naszym kraju w sierpniu wyniosła 3,7 proc. Tym samym powtórzyła wynik z lipca.

Kto ma rację? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, bo metodologie dokonywania obliczeń przyjmowane przez GUS i Eurostat różnią się. Za pewne prawda jest gdzieś pośrodku. Na pewno europejskie statystyki są lepsze do porównywania inflacji w różnych krajach, a z nich znowu płyną ciekawe wnioski.

Zobacz także: Koronawirus mocno nas zadłużył. Kwoty są monstrualne

Okazuje się, że w sierpniu średnia inflacja w krajach posługujących się walutą euro, była pierwszy raz od 2016 roku na minusie. To oznacza deflację, czyli spadek cen. Mowa o zaledwie 0,2 proc., ale w kilku krajach deflacja przekracza 1 proc.

Największy spadek poziomu cen odnotowuje Cypr (2,9 proc. w skali roku). Dalej jest Grecja z deflacją rzędu 2,3 proc. Ogółem w UE jest trzynaście krajów, gdzie inflacja jest na minusie.

Polska należy jednak do krajów, gdzie ceny ciągle są wyższe niż przed rokiem i to dość sporo. Mowa o podwyżkach rzędu 3,7 proc. To drugi wynik. Wyprzedzają nas tylko Węgry. Tam ceny rosną w tempie 4 proc. Blisko nas są jeszcze tylko Czechy (3,5 proc.).

Warto dodać, że w sześciu z czternastu krajów, gdzie inflacja ciągle jest dodatnia, wskaźnik nie przekracza 1 proc. W ich przypadku można mówić o stabilizacji cen na poziomach zbliżonych do ubiegłorocznych.

W całej UE w kierunku wyższej inflacji oddziałują głównie podwyżki cen żywności. Ograniczają ją za to wyraźnie niższe niż rok temu ceny energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(50)
eksperci ehh
4 lata temu
Jak myslicie co bedzie po deflacji , taaak drukowanie na potege i inflacja w kosmos , jak u nas juz jest inflacja to co bedzie za chwile , wiec albo juz mielismy deflacje ktorej nie zauwazylismy albo jestesmy zielona wyspą , odpowiedzcie sobie sami
sok
4 lata temu
Jak tylko usłyszałam Szydło obiecującą w kampanii wyborczej 500 zł. na każde dziecko wiedziałam, dokąd to wszystko zmierza. I nie pomyliłam się.
Nareszcie
4 lata temu
Dzięki dojnej zmianie wstajemy z kolan
Mck
4 lata temu
Ja już tą propagande sukcesu przerobiłem.Oczywiście,,lud"to kupi.Póki nie zobaczy w kieszeni
zawsze drugi
4 lata temu
Tak mało brakło, ale jak zwykle nie daliśmy rady wskoczyć na pierwsze miejsce.
...
Następna strona