Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|
aktualizacja

Deweloper wbrew zakazom buduje osiedle. Twierdzi, że to dla ludzi w kwarantannie

172
Podziel się:

„Zawiadamiam, że w trybie ustawy koronawirusowej zaczynam budowę 15 domów” – informację takiej treści wrzucił do urzędowej skrzynki podawczej deweloper na warszawskim Bemowie. I to na kilka godzin przed wygaśnięciem ustawy.

Deweloper rozpoczął budowę, powołując się na ustawę antykoronawirusową.
Deweloper rozpoczął budowę, powołując się na ustawę antykoronawirusową. (Pixabay)

Sprawę opisuje „Wyborcza”. Sekretarz gminy Stare Babice, z którym rozmawiali dziennikarze, wyjaśnia, że budowę wyklucza studium gminy i plan zagospodarowania.

- W styczniu odmówiliśmy zgody na inwestycję w trybie lex deweloper, gdyż inwestycja zaburzyłaby cały ekosystem, negatywnie wpłynęła na lasy i zwierzęta – mówi „Stołecznej” Michał Więckiewicz.

Domy miałby stanąć na 20-hektarowym terenie po dawnej bazie radarowej w Lesie Bemowskim. Wszędzie tam dookoła są lasy. Jak czytamy w dzienniku, spółka powiązana z biznesmenem Marianem Okręglickim, który przejął grunt, od lat stara się o budowę osiedla w tym miejscu.

Samorząd konsekwentnie odmawiał. Do tego dyrektor ochrony środowiska ustanowił plan ochrony rezerwatu Łosiowe Błota, na terenie którego położony jest grunt spółki Okręglickiego. To zamykało sprawę budowy.

Ale biznesmen nie poddał się i znalazł „furtkę”. Właśnie złożył w urzędzie zawiadomienie o rozpoczęciu budowy na podstawie tzw. ustawy antykoronawirusowej, którą w marcu przyjął Sejm – informuje „Wyborcza”.

Sprytnie, bo ustawa zawieszała niektóre zapisy kodeksu budowlanego i ustawy o planowaniu przestrzennym. Pozwala budować wszędzie, o ile jest to związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Biznesmen i z tego wybrnął. Jak twierdzi, buduje osiedle domów wolnostojących o powierzchni 140 m kw., które będą oferowane do wynajęcia dla osób odbywających kwarantannę a później tym, którzy w wyniku kryzysu stracili własne mieszkania.

Inwestor informuje, że prace ruszyły a pierwsze budynki zostaną oddane do użytku w ciągu roku.
Co na to prawnicy? Rozkładają ręce. „Takie prawo uchwalił Sejm” – mówi adwokat, z którym rozmawiał dziennikarz „Wyborczej”.

Zawiadomienie o rozpoczęciu budowy starostwo otrzymało 4 września, prawdopodobnie zostało wrzucone do skrzynki podawczej w czwartek popołudniu. Ustawa obowiązywała przez 180 dni od wejścia w życie, zatem informacja została złożona w ostatniej chwili.

Urząd potraktował inwestycję jak samowolę budowlaną i zgłosił ją do nadzoru budowlanego. Starostwo odmówiło także zarejestrowania dziennika budowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(172)
Sfojak
3 lata temu
Pewnie jest z PiSu; i co mu zrobią?NIC.
mis
4 lata temu
Cóż ... jednym słowem CYRK!!
Mi-Siu
4 lata temu
Jak zwykle, ustawa pisana "na kolanie" i przepchnięta o 4. nad ranem...
POLACY
4 lata temu
KASA POD STOŁEM JAK ZAWSZE I ZGODA JEST NA WSZYSTKO TAK JAK W ROSI I NA BIAŁORUSI.JAK NIE MAZGODY A WYBUDUJE TO ZBURZYMY I TAK TRZEBA ROBIĆ MOŻE TYCH BYDLAOW DEWELOPERÓW A RACZEJ TO SŁUPY NA KTÓRYCH KUPOWANE SĄ GRUNTY WE WSZYSTKICH MIASTACH POLSKI.TE SŁUPY GROSZEM NIE ŚMIERDZĄ ALE KUPUJĄ KTO STOI ZA SŁUPAMI SKUPUJĄCYMI GRUNT , ANO NAWET NAJCZŚCIEJ SAMORZĄDOWCY POSŁOWIE SĘDZIOWIE PROKURATORZY ADWOKACI
abc
4 lata temu
Państwo z dykty i z ...
...
Następna strona