Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Do Polski z USA płynie pierwszy gazowiec z dostawami LNG dla Orlenu

134
Podziel się:

Z terminalu Sabine Pass w Stanach Zjednoczonych wyruszył do Polski pierwszy z ośmiu gazowców, które będą realizować dostawy LNG dla Grupy Orlen - poinformowało w niedzielę PGNiG należące do Grupy Orlen.

Do Polski z USA płynie pierwszy gazowiec z dostawami LNG dla Orlenu
Z terminalu w USA w rejs do Polski wyruszył pierwszy z ośmiu gazowców Orlenu (Twitter, PGNiG)

Jak wskazało w niedzielnym wpisie na Twitterze PGNiG, statek wiezie do Polski ok. 70 tys. ton skroplonego gazu ziemnego.

Jak wskazał PKN Orlen w połowie grudnia ub.r., własna flota morska zapewni Grupie Orlen efektywny transport skroplonego gazu ziemnego do Polski i wzmocni pozycję koncernu na globalnym rynku LNG. Spółka zapowiedziała, że "w 2023 r. grupa Orlen będzie miała do dyspozycji dwa statki do przewozu LNG zbudowane na jej potrzeby". Do końca 2025 r. liczba takich gazowców ma wzrosnąć do ośmiu jednostek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowe złoże gazu okryte przez Orlen. Co to oznacza? "Polska buduje swój portfel wydobywczy"

Orlen podpisał umowę na dostawę LNG z firmą Sempra

Na pocztku roku PKN Orlen podpisał długoterminową umowę na dostawy LNG z amerykańską firmą Sempra. Kontrakt dotyczy dostawy 1 mln ton skroplonego gazu z USA rocznie przez 20 lat od 2027 r. Surowiec ma pochodzić z terminala Port Arthur w Teksasie.

Sempra to amerykańska firma zajmująca się infrastrukturą energetyczną z siedzibą w San Diego w Kalifornii. Firma jest jednym z największych holdingów użyteczności publicznej w Stanach Zjednoczonych, z około 40 milionami konsumentów, zatrudnia ponad 20 tys. osób.

Orlen inwestuje we własne tankowce

W połowie grudnia 2022 r. w Ulsan w Korei Płd. odbyła się ceremonia nadania imion dwóm statkom do przewozu LNG zamówionym przez PGNiG Supply & Trading, spółkę z Grupy Orlen specjalizującą się m.in. w handlu skroplonym gazem ziemnym. Pierwszy statek otrzymał nazwę "Lech Kaczyński", drugiemu nadano nazwę "Grażyna Gęsicka".

Gazowiec o imieniu "Lech Kaczyński" wszedł do służby w barwach Grupy Orlen na początku 2023 r., natomiast jednostka o imieniu "Grażyna Gęsicka" ma zacząć transportować LNG w drugiej połowie br.

PKN Orlen to największy koncern multienergetyczny w Polsce, dostarczający paliwa i energię elektryczną. W listopadzie 2022 r. spółka formalnie zakończyła proces przejęcia GK PGNiG, największego dostawcy gazu w Polsce, a wcześniej Grupy Lotos - drugiego w kraju dostawcy paliw.

Obie spółki prowadzą działalność poszukiwawczo-wydobywczą ropy naftowej i gazu w Polsce i Norwegii. Do grupy Orlenu należy też Energa - producent energii elektrycznej. Orlen jest także importerem ropy naftowej i paliw do Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(134)
ACE
5 miesięcy temu
Czy czasem flota orlenowska nie należy w zasadzie do firmy Knutsen ?, wszystkie te statki są zarejestrowane we Francji, pod flagą francuską. Pozdrawiam
Faustyna
rok temu
Można mówić wiele, ludzie krytykują bo taka moda, ale no faktów nie oszukasz, chłop ogarnął temat tak perfekt że no nie ma się do czego doczepić, nie rozumiem czego się doszukujecie.
Krisss
rok temu
Świetnie, że takie rzeczy wydarzą się w Polsce! :) Mysle, że mogą o tym mówić głośno z dumą :)
biedak
rok temu
zaplaca za gaz a bezmajtek zarobi na tym dwa razy wiecej każąc nam Polakom placic krocie za zakup gazu !
Iga
rok temu
Kolejny sukces Orlenu. Możecie mówić na nich wiele, ale na pewno nie to, że słabo zadbali o dostawy paliw do Polski. Zabezpieczyli nas bardzo dobrze.
...
Następna strona