Grupa Tauron odchodzi od węgla
Inwestycja w odnawialne źródła energii, to inwestycja w przyszłość. Koszty poniesione na rozwój nisko- i zeroemisyjnych technologii w dłuższej perspektywie czasu będą miały wymierne korzyści zarówno dla grup energetycznych, społeczeństwa i klimatu. Grupa Tauron chce odejść od węgla. Skarb Państwa przejął ostatniego dnia 2022 roku 100% akcji spółki Tauron. Wydobycie, w skład której wchodzą trzy zakłady górnicze: Sobieski, Janina i Brzeszcze.
"W naszych zasobach pozostała spółka Tauron, która dysponuje blokami opartymi o węgiel kamienny, które jeszcze pracują. To są bloki klasy 200 MW i 910 MW. Drugi z nich jest najnowocześniejszym blokiem węglowy, które jest w zasobach spółki TAURON" - mówi Artur Warzocha, Wiceprezes Zarządu ds. Korporacyjnych w Tauron.
Grupa Tauron gotowa przekazać swoje spółki do NABE
Już niedługo powstanie Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), do której wszystkie spółki energetyczne będą przekazywały swoje aktywa. Grupa Tauron jest już gotowa przekazać Tauron Wytwarzanie, Tauron Serwis i Tauron Bioeko. Od tego momentu Tauron będzie posiadał tylko odnawialne źródła energii, jak źródła wiatrowe, fotowoltaiczne i wodne.
"Jesteśmy organizacyjnie przygotowani, aby bez mocy wytwórczych opartych na węglu kamiennym, nadal świadczyć swoje usługi, czyli wytwarzać pozostałą część energii z odnawialnych źródeł energii. Mamy 34 elektrownie wodne oraz duże moce słoneczne i wiatrowe. Zwiększamy nasz poziom inwestycyjny w zakresie OZE. W tym roku jako Grupa Tauron planujemy wydać ponad 1 mld PLN, co oznacza, że podwoimy w stosunku do ubiegłego roku poziom wydatków inwestycyjnych. Przypomnę, że jesteśmy terytorialnie najmniejszą grupą energetyczną, ale jednocześnie mamy największą sieć dystrybucyjną oraz największą liczbę odbiorców w południowej części kraju" - wyjaśnia Artur Warzocha.
Dopóki będzie taka konieczność, wszystkie grupy energetyczne będą kupować energię ze źródeł węglowych od NABE. Przesunięcie kopalni węglowych do innego podmiotu nie rozwiązuje problemu, jakim jest produkcja gazów cieplarnianych. Dziś w podstawie wciąż pracują bloki energetyczne oparte na węglu kamiennym i brunatnym, ale już widać zmieniające się proporcje w miksie energetycznym. Celem polskiego sektora energetycznego jest wytwarzanie czystej energii z odnawialnych źródeł, jak również z jądrowych.
Jak wygląda dekarbonizacja sektora ciepłowniczego?
Kilka lat temu Grupa Tauron rozpoczęła dekarbonizację ciepłownictwa. W perspektywie najbliższych 10 lat strategia Taurona zakłada tzw. świadomą dywersyfikację. Po 2030 roku tylko 10% z obecnej ilości energii pochodzącej z węgla, będzie wykorzystane w elektrociepłowniach i ciepłowniach. Pozostała część ciepła będzie produkowana z biomasy i gazu, będącego paliwem przejściowym. Są to projekty wielkoskalowe, zarządzające dużymi mocami, mające zapewnić bezpieczeństwo wielu odbiorcom ciepła.
"W Aglomeracji Śląsko-Dąbrowskiej, gdzie mamy duże bloki energetyczne, zamierzamy wybudować bloki gazowe lub gazowo-parowe. W innych lokalizacjach mamy plany zastąpienia węgla biomasą. Mamy już takie elektrociepłownie, w których potrafimy spalać biomasę. Mamy elektrociepłownię, która dzisiaj częściowo produkuje w biomasie i zamierzamy przejść na 100%. Mamy też elektrociepłownię, którą zostawimy na węglu, z uwagi na to, że jest to bardzo sprawna jednostka. W perspektywie małych źródeł ciepła, wykorzystamy kotły biomasowe, wielkoskalowe pompy ciepła, panele fotowoltaiczne do produkcji energii, która będzie mogła zasilać kotły elektronowe" - tłumaczy Marcin Staniszewski, Prezes Zarządu w Tauron Ciepło.
Mniejsze projekty jak kotłownie gazowe, wielkoskalowe pompy ciepła czy silniki kogeneracyjne są już w fazie mocno zaawansowanej. Większe jednostki jak bloki gazowo-parowe i parowe pozostają jeszcze w fazie projektów. Ostateczne decyzje powinny zapaść do końca tego roku.
Ambicje Grupy Tauron do 2030 roku
Realizowana od czerwca 2022 roku Strategia Grupy Tauron zakłada sześciokrotne zwiększenie mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii oraz ograniczenie emisyjności o prawie 80%. W 2025 roku grupa planuje dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku zwiększyć moce ze źródeł OZE do 3700 MW. W planach jest również uruchomienie pierwszych farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy ok. 1000 MW. W zakresie energetyki wodnej, celem jest budowa elektrowni w technologii szczytowo-pompowej, przy założeniu wystąpienia korzystnego otoczenia regulacyjnego oraz utrzymanie swojego potencjału w tym obszarze.
Priorytetem Strategii Grupy Tauron jest również umocnienie pozycji lidera w zakresie dystrybucji energii oraz rozwój technologii umożliwiających zarządzanie rozproszonymi źródłami energii.
Więcej informacja na www.togetair.eu i www.tauron.pl.
Materiał Sponsorowany przez Togetair