Już w najbliższy poniedziałek Polacy będą mogli składać wniosek o e-dowód. Zanim jednak wkroczymy w przyszłość, musimy zmierzyć się z teraźniejszością. Jak informuje "Rzeczpospolita", w niektórych gminach testy nowego systemu, który ma obsłużyć wnioski o nowe dowody osobiste, zakończyły się porażką.
- Test dostarczonego i skonfigurowanego sprzętu uważam za zakończony negatywnym wynikiem - mówi jeden z warszawskich urzędników. Jak dodaje, po wpięciu kilku tysięcy czytników i ich uruchomieniu, grozi zapaść systemu.
- A co za tym idzie, 4 marca nie będzie można prowadzić żadnych spraw w obrębie dowodów, ewidencji i Urzędu Stanu Cywilnego - twierdzi rozmówca "Rz".
- W teście brało udział kilkadziesiąt urzędów, więc obciażenie systemu było w sumie niewielkie. Nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy wszystko będzie działało bez zarzutu w czasie normalnej pracy, gdy do systemu będzie podpiętych już kilkaset urzędów - twierdzą w rozmowie z "Rz" pracownicy innego urzędu.
Czytaj także: E-dowód. Eksperci nie są pewni, czy będzie bezpieczny
Problem stanowi też bezpieczeństwo nowych dokumentów tożsamości. To może być zagrożone, bo funkcjonować będą różni dostawcy aplikacji do łączenia się z e-dowodem.
Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że dokument będzie bezpieczny, dzięki zabezpieczeniu kodem PIN. Ten będzie nadawany przez urzędy.
Czym jest e-dowód?
Nowe dowody osobiste posiadają warstwę elektroniczną. W przyszłości ma to ułatwić wizyty u lekarza czy w urzędzie. Ma posłużyć też przy podpisywaniu umów drogą elektroniczną. Chip zamontowany w dokumencie będzie działał jak ten w kartach płatniczych.
- To system podobny do płatności bezstykowych. Musimy poczekać, aż system się upowszechni. Życie nie lubi próżni - banki, ubezpieczyciele i inni zaczną je akceptować. Kiedy? To już zależy od rynku - mówi w rozmowie z money.pl Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji.
Z kolei minister cyfryzacji Marek Zagórski zapewnia, że e-dowód będzie bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi.
Wyłączenie wniosków on-line
W nocy z 26 na 27 lutego, dokładnie o północy, zostanie wyłączona możliwość składania wniosków o wydanie dowodu osobistego przez internet. Kto musi złożyc wniosek wcześniej, ma taką szansę w urzędzie - w formie papierowej. Urzędnicy będą przyjmować wnioski do 11:30 w piątek 1 marca. Te osoby otrzymają jeszcze stare, czyli obecne wersje dowodów osobistych.
Przerwę w składaniu wniosków on-line wymusza system. Trzeba przełączyć wnioski na te, które będą obsługiwały już e-dowody. Ponownie wnioski przez internet będzie można składać od 4 marca.
E-dowód to wspólny projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Cyfryzacji.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl