"Jak dotąd Europa utrzymywała politykę otwartych drzwi wobec ukraińskich uchodźców, z których wielu wróciło do domu po odparciu początkowej rosyjskiej napaści. Jednak w sytuacji, gdy infrastruktura przyjmowania uchodźców w wielu krajach jest mocno nadwyrężona i pojawiają się obawy przed ponownym ukraińskim exodusem, rośnie napięcie między państwami członkowskimi w kwestii tego, jak postępować z nielegalnymi migrantami - ludźmi, którzy nie spełniają wymogów prawnych, by wjechać do danego kraju - z innych części świata" - czytamy w "Financial Times"
Europa szykuje się na nowe wyzwanie
Dziennik wskazuje, że nowy prawicowy rząd Włoch, kierowany przez Giorgię Meloni, wzywa do podjęcia ostrzejszych środków w celu powstrzymania nielegalnych imigrantów, a także do stworzenia nowego, bardziej sprawiedliwego systemu podziału obciążeń związanych z przyjmowaniem nowo uchodźców.
- Obserwujemy sytuację kryzysową w systemach przyjmowania uchodźców w wielu częściach UE. Perspektywa kolejnych przyjazdów z Ukrainy, a także z innych części świata, może jeszcze bardziej obciążyć władze - mówi dla dziennika Alberto-Horst Neidhardt, specjalista ds. migracji w think-tanku European Policy Centre.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trzeba się przygotować, że za czterema milionami Ukraińców, którzy już uciekli, mogą pójść kolejne dwa, trzy miliony - mówi niemiecki badacz migracji Gerald Knaus. W Niemczech już brakuje miejsc noclegowych.
Badacz przyznaje, że "jest to historyczne wyzwanie".- Przecież w Niemczech jest ponad cztery miliony gospodarstw domowych o powierzchni mieszkalnej powyżej 100 m kwadratowych. Według niedawnego sondażu 20 proc. z nich jest gotowych przyjąć uchodźców. Byłoby to 800 tys. gospodarstw domowych. W zamian państwo powinno je również wspierać - zaznaczył.
Oto ilu Polaków pomogło uchodźcom z Ukrainy
W okresie lutego do końca czerwca 2022 r. 70,2 proc. gospodarstw domowych w Polsce udzieliło pomocy mieszkańcom objętej wojną Ukrainy – podał GUS. Najczęściej wskazywanymi formami pomocy były: przekazywanie darów rzeczowych – około 4/5 gospodarstw domowych oraz pomoc pieniężna (bezpośrednia lub poprzez organizacje) – około 2/3 spośród nich.
Do Polski gigantyczna fala osób uciekających przed wojną z Ukrainy ruszyła w momencie rosyjskiego ataku 24 lutego. Szacuje się, że w Polsce przebywa od jednego do kilku milionów uchodźców z walczącej z rosyjskim najeźdźcą Ukrainy.