Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Europejski Tomahawk. Polska, Niemcy, Francja i Włochy łączą siły

7
Podziel się:

Cztery europejskie kraje: Polska, Niemcy, Francja i Włochy chcą wspólnie opracować pocisk manewrujący dalekiego zasięgu, który byłby alternatywą dla amerykańskich Tomahawków. Koncern zbrojeniowy MBDA ma już koncepcję nowego pocisku – pisze "Handelsblatt".

Europejski Tomahawk. Polska, Niemcy, Francja i Włochy łączą siły
Pociski Tomahawk pojawią się na niemieckiej granicy (getty images, U.S. Navy)

MBDA, czyli europejski koncern zbrojeniowy specjalizujący się w produkcji broni rakietowej z siedzibą we Francji ma już koncepcję nowego europejskiego pocisku manewrującego dalekiego zasięgu – donosi niemiecki dziennik ekonomiczny "Handelsblatt".

Polska, Niemcy, Francja i Włochy na marginesie szczytu NATO w Waszyngtonie reprezentowane przez ministrów obrony tych czterech państw podpisali list intencyjny w sprawie wspólnej budowy pocisków, które miałby być alternatywą dla amerykańskich Tomahawków.

Kluczowa broń Europy

Jak przekazał Deutsche Welle koncern zbrojeniowy MBDA, rozwijanie europejskich zdolności w zakresie precyzyjnych uderzeń na cele położone głęboko poza liniami przeciwnika jest "kluczowe dla naszych sił zbrojnych, dziś i w przyszłości".

Technologia już jest

Jak zauważa "Handelsblatt", wspólne przedsiębiorstwo Airbusa (Niemcy/Francja), BAE Systems (Wielka Brytania) i Leonardo (Włochy) ma szansę na zamówienia warte miliardy.

MBDA zapowiedział opracowanie nowego pocisku manewrującego na targach obronnych Eurosatory w Paryżu pod koniec czerwca. "Land Cruise Missile System" (LCM) ma częściowo być oparty na pociskach manewrujących już opracowanych i rozmieszczonych przez Francję na fregatach i okrętach podwodnych.

Jak potwierdził koncern, już teraz dysponuje technologią i możliwościami, by dostarczyć europejską broń dalekiego zasięgu krajom partnerskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(7)
Buła
4 dni temu
A co nasz przemysł z tego będzie miał ??????
Antydrampis
4 dni temu
Fajne niektóre opinie. Brak umiaru. Poczekamy zobaczymy. Źle jak Polska nie bierze udziału we wspólnych projektach europejskich, źle jak nie zostaje zaproszona, źle jak zostaje zaproszona. Zawsze źle. Polsce potrzebny jest pocisk o zasięgu przekraczającym 1000 km. a nie można go kupić na wolnym rynku. Trzeba go opracować samemu ale znowu nie mamy na to czasu i pieniędzy więc trzeba wejść jako wspólnik do czyjegoś projektu.
Stefano
4 dni temu
Polacy będą je malować.Jak ktoś wierzy że Niemcy i Francuzi potraktują nas jak partnerów to się myli.
Hchchca
5 dni temu
Kolejny szemrany biznes? Polacy zaplacą, niemcy dostaną na to z unii, a francja i wlochy udostepnią miejsce do postawienia rakiet. Tak bedzie?
BUBA
5 dni temu
topienie pieniędzy z których i tak nic nie będzie tylko ponabijane kieszenie ...