Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Fala kontroli ZUS. Lewe zwolnienia to plaga. Polacy muszą oddawać pieniądze

34
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych bierze się za "lewe" L4. "Fakt" dotarł do raportu z kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzonych przez ZUS. Liczba kontroli wzrosła o jedną piątą, a Polacy muszą teraz oddawać pieniądze.

Fala kontroli ZUS. Lewe zwolnienia to plaga. Polacy muszą oddawać pieniądze
ZUS zaostrza walkę z lewymi zwolnieniami (Getty Images)

"Tylko w pierwszej połowie roku ZUS przeprowadził 260,8 tys. kontroli. Wynik? 18,6 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych zasiłków wyniosła 23,9 mln zł. Łącznie kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wyniosła prawie 117,5 mln zł." - informuje dziennik "Fakt".

ZUS kontroluje L4

Dziennik podał też kilka przykładów tego, co robią Polacy, którzy są na zwolnieniu chorobowym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Halo Polacy". Tak działa rządowa propaganda Węgier "Niesamowicie intensywna i zmasowana"

"Stolarz będący na zwolnieniu lekarskim z powodu złamanej ręki został przyłapany, jak heblował sztachety. Jak mówił, robił to w ramach rehabilitacji, kobieta, która była na zwolnieniu lekarskim z powodu depresji, występowała w knajpach, śpiewając. Jak wyjaśniała, robiła to w ramach terapii" - opisuje "Fakt".

Do kontroli typuje się zwolnienia, które m.in. budzą wątpliwości z uwagi na okres niezdolności do pracy nieadekwatny do schorzenia czy przypadki, w których ubezpieczony dostaje kolejne zwolnienia od różnych lekarzy na różne schorzenia. Zwraca się też uwagę na tych, którzy nie stawili się na badanie przez lekarza orzecznika w wyznaczonym terminie lub wcześniej dopuścili się nadużyć.

Ministerstwo szykuje zmiany w L4

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej toczą się prace nad projektem, dzięki któremu chorobowe byłoby płatne nie w 80 procentach, a w 90 albo 100 proc. Plany resortu ujawniła niedawno jego szefowa, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Dziemianowicz-Bąk rozmawiała na ten temat z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Ministra była pytana o propozycję przeniesienia na ZUS finansowania w całości chorobowego, czyli już od pierwszego dnia choroby. - Prace nad tym projektem toczą się w ministerstwie. Jest dla nas jasne, że za chorobę nie powinno się karać ani pracodawcy, ani pracownika. Dziś oboje są karani - mówiła szefowa MRPiPS.

- Pracownik jest karany tym, że otrzymuje mniejsze wynagrodzenie, pracodawca tym, że musi znaleźć zastępstwo za nieobecnego pracownika i pokrywać koszty wynagrodzenia chorobowego, czyli 80 proc. pensji. Jaki jest tego skutek? Ano taki, że pracownicy przychodzą chorzy do pracy, bo nie chcą tracić części wynagrodzenia - wskazała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

odała, że ministerstwo rozważa różne warianty tego, jak zmienić przepisy. - Bierzemy przy tym pod uwagę stopień obciążenia składkami. Dziś składka chorobowa jest w 100 proc. opłacana przez pracownika. Dla pracowników trudne więc do wyobrażenia byłoby to, że państwo ściąga ciężar z barków przedsiębiorcy, a oni z tego nic nie mają. Dlatego jest rozważana propozycja, by czas na chorobowym był płatny w 90 albo 100 proc. - zapowiedziała. I zapewniła, że "na pewno wszystkie wprowadzane zmiany będą procedowane w taki sposób, aby pracodawcy i pracownicy byli ich świadomi i mogli się spokojnie do tych zmian przygotować".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
Magda
6 dni temu
Teraz jest plaga zwolnień do psychiatry albo psychologa. Ja proponuję aby taka osoba nie mogła prowadzić samochodu w tym czasie. Samochód w rękach chorego psychicznie to broń.
noki
3 tyg. temu
BRAWO BRAWO BRAWO. NARESZCIE. ZABRAĆ SIĘ ZA TYCH CO BIORĄ ZWOLNIENIA BO MAJA ZNIWA. I ZA LEKARZY KTORZY IM TAKIE DAJĄ.
Franciszek Z ...
3 tyg. temu
Pytanie mam : czy w innych krajach UE też jest takie kontrolowanie , straszenie zwolnieniem z pracy jak zachorujesz , chodzenie chorych do pracy aby nie brać zwolnienia lekarskiego i nie leczyć się itp itd ?? Czy tylko w Polsce ? Jak to wygląda we wspaniałych Niemczech ? Ktoś wie ?
Fish
3 tyg. temu
100% powinno być zwolnienia lekarskie wystawiane przez szpital,a nie tylko 80%...do ,szpitala nie idzie się na urlop....
Małpeczka
3 tyg. temu
O wszystkie zwolnienia L4 powinny być weryfikowane, a nie że pracownik bierze zwolnienie, bo urlop wykorzystał, albo żeby móc spokojnie szukać pracy. Ponadto przedsiębiorcy zatrudniający powinni mieć wgląd ile czasu osoba starająca się o pracę przebywała na L4 w poprzednich latach, bo znam takich, co celowo zatrudniają się u kogoś, a po pół roku siedzą na L4 do oporu. Później wracają do pracy i po miesiącu od nowa.
...
Następna strona